Republika Srpska

Банке неосновано повећавају каматне стопе

БАЊА ЛУКА - Банке са иностраним капиталом у Републици Српској још неосновано повећавају каматне стопе на кредите грађана, а због недостатака постојеће законске регулативе, Инспекторат и Агенција за банкарство немају успјеха у контроли њиховог рада, изјавио је извршни директор Удружења потрошача "Плава сфера" Данијел Малић.


Малић је рекао да банке у уговорима са дефинисаном каматном стопом сада додају накнаде за административне трошкове које доводе до повећања каматне стопе, јер користе правну нестручност потрошача, који се не упознају са садржајем таквих уговора.

"Иако нисмо имали приговора да банке нису дале клијентима да се упознају са уговором прије његовог закључења, потрошачи су у таквој ситуацији да су приморани да узму кредит, а банке користе њихово незнање да и административни трошкови увећавају камату", рекао је Малић Срни.

Према његовим ријечима, дефинисана каматна стопа од шест одсто на тај начин достигне и осам одсто.

"Имамо примјер стамбених кредита, на које банке наплате додатне трошкова и од 500 КМ. Чињеница је да један такав кредит не кошта само онолико колико стоји на информативном летку банке", појаснио је Малић.

Он је додао да Закон о заштити потрошача није добро регулисао потрошачки кредит и да то банке користе, те да њихови правни тимови јако добро знају које су мањкавости закона, због чега су државним институцијама везане руке.

"Тачно је да законска регулатива не прописује обавезну фиксну каматну стопу, међутим, када је ријеч о уговорима треба инсистирати на праву да свако има увид у уговоре и прије закључења и да од њега одустане у случају да је неповољан", рекао је Малић.

Према његовом мишљењу, то се односи и на ситуацију када се каматна стопа везује за одређену валуту, гдје се од банке мора инсистирати да јасно дефинише шта утиче на формирање и раст каматних стопа, да се не би понављали проблеми када су камате у појединим случајевима везиване за швајцарски франак, што је довело до њиховог повећавања, јер су клијентима одбијани захтјеви да се везују за евро.

"Банке су још јаче од државе и бојим се да ће без банака са домаћим капиталом грађанима РС и даље бити овако", упозорио је Малић.

Директорица Агенције за банкарство РС Славица Ињац рекла је да су у припреми измјене и допуне Закона о банкама, Закона о микрокредитним организацијама, те Закона о лизинг компанијама које ће ићи у правцу свеобухватне заштите корисника финансијских услуга.

"Новим законским рјешењима биће јасно прецизирано чак и вријеме у којем клијент може одустати од уговора, баш због ситуација у којима банка не предочава садржај уговора прије закључења. Тај рок за одустајање од уговора би требало да буде 30 дана", рекла је Ињац.

Она је додала да је ова законска регулатива у фази преднацрта који ће бити упућен у широку јавну расправу.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog