Republika Srpska

Џомбић: Или три рачуна у УИО или тужимо Федерацију

БАЊА ЛУКА - Влада Републике Српске тражиће на наредној сједници од Управног одбора Управе за индиректно опорезивање БиХ да подржи измјене Закона о УИО које ће омогућити постојање три рачуна, али и измјене Закона о Централној банци БиХ, који би ентитетима, као акционарима, омогућио исплату добити - најављује премијер Српске Александар Џомбић.


Џомбић је у интервјуу Срни поручио да ће Влада Српске тужити Федерацију БиХ за дуг од 50 милиона КМ, уколико Управни одбор УИО не покаже добру вољу за измјене Закона.

"Са УИО имамо континуирани проблем. У претходном периоду успјели смо да извршитмо поравнање у корист РС у износу од 50 милиона КМ. Опет се створила обавеза ФБиХ за додатних 50 милиона КМ. Уколико се у Управном одбору УИО не постигне консензус за покретање иницијативе за измјену закона, како би се створила три рачуна и ови проблеми убудуће отклонили, проширићемо наш постојећи тужбени захтјев са 13, на додатних 50 милиона КМ", поручио је Џомбић.

Џомбић је увјерен да ће Српска добити процес против ФБиХ и оцијенио, да ће за други ентитет бити веома незгодно када се то деси и да ће, осим 50 милиона, морати да исплати и законске затезне камате.

"Иако у ФБиХ мисле да се то неће десити, увјерен сам да ћемо у судском поступку тај процес добити", рекао је Џомбић.

Он је навео да и у ФБиХ изражавају сумњу у коефицијенте на бази којих се израчунавају индиректни порези и да би било сасвим логично да се измијени Закон о индиректном опорезивању и уведу три рачуна, - Српска, Федерација и Брчко дистрикт, да свако уплаћује своје приходе на свој рачун.

Џомбић је истакао и потребу измјене Закона о Централној банци БиХ, којег је назвао апсурдним, јер онемогућује ентитетима да добијају дивиденду, иако су акционари Банке.

"Ентитети су у првом стенд-бај аранжману подигли кредит и задужили се да би створили Банку и капитал, који књиже. Сасвим је логично да, на основу акционарског, односно власничког права, вуку и друга права као што је дивиденда. Сада исплата добити, кроз измјене и допуне накона, припада заједничким институцијама. Посљедњих неколико година добит Банке исплаћује се заједничким институцијама у износима од 50 и 60 до 100 милиона КМ. Апсурд је да дивиденду добија онај ко није власник", истиче Џомбић.

Он је напоменуо да ФБиХ дугује РС више од 500 милиона КМ за 25 000 до 28 000 пензионера, који су пензије зарадили у Федерацији, а исплаћују им се у Српској, додавши да се тај дуг мјесечно увећава за осам милиона.

На питање да ли ће се захтјеви за измјенама закона протумачити као покушај враћања надлежности и тиме кршење Дејтонског споразума, Џомбић је рекао да је могуће да се протумачи тако, али да би то био погрешан приступ.

"Овдје је ријеч о парама. Нема тог система који треба да дозволи да Српска буде оштећена за 50 милиона КМ. То је несхватљиво. Имамо могућност судског поступка и ићи ћемо на то, уколико не буде спремности да тај систем промијенимо. Црпићемо све правне могућности да заштитимо средства која припадају Српској, грађанима и пореским обвезницима. То је наша обавеза, у складу са Уставом и законом", нагласио је Џомбић.

Говорећи о усвајању буџета на нивоу БиХ, Џомбић је рекао да ће се то десити када он буде сведен у реалне оквире.

"Ако остане захтјев у овим оквирима, није реално да ћемо га уопште усвојити. Буџет институција БиХ је континуирано предимензиониран и сваке године остане неискориштено око 100 милиона КМ. Ту постоји огроман простор за уштеде. Радили смо анализе и тражили од заједничких институција да Савјет министара направи те уштеде. Нажалост, нисмо имали позитиван одговор и наишли смо на одсуство било које добре намјере и воље за уштедом", рекао је Џомбић у интервјуу Срни.

Он је напоменуо да су буџети Српске и Федерације БиХ правили значајне уштеде у претходне двије године и да нема додатних великих простора за нове. Али, простор постоји у заједничким институцијама. Сигурно је да се може уштедјети око 200.000 милиона КМ", навео је Џомбић и оцијенио да је захтјев за повећањем буџета институција БиХ апсолутно неодговоран.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog