Republika Srpska
Грађани БиХ имају најмању куповну моћ у региону
БИЈЕЉИНА - У Босни и Херцеговини је неопходно хитно предузети радикалне интервентне мјере на смањењу јавне потрошње - упозоравају економски стручњаци. У извјештају о конкурентности за 2011. годину Свјетског економског форума привреда БиХ заузима 102. мјесто од укупно 139 анализираних земаља.
У области туризма БиХ заузима претпосљедње мјесто од 42 анализиране европске земље, док грађани БиХ имају најмању куповну моћ међу становницима бивше Југославије.
Професор Сарајевског универзитета др Мурис Чичић упозорава да ће ситуација бити још гора због тренутних политичких прилика и проблема у успостављању власти.
"Да би једна држава напредовала мора да има одговарајуће управљање, мора да има чак и боље управљање него конкурентне државе. А пошто наша држава нема никакво управљање, заправо нема још никакву владу, а и она претходна није баш била влада којом би се могли поносити, срећа наша је да смо још увијек ту", каже Чичић за Слободну Европу .
Професор Економског факултета у Тузли Бахрија Умиханић сматра да ће БиХ имати шансу да поправи свој положај само уколико њен приоритет буде продуктивно запошљавање, односно запошљавања у пословном сектору које ће довести до повећања продуктивности и на темељу тога и раста свих оних релевантних, физичких и економских показатеља.
Умиханић истиче да је потребно предузети хитне интервентне мјере које имају радикалан карактер на смањењу јавне потрошње и кренути са мјерама за отклањање корупције у свим областима друштва, а посебно у оним виталним као што су политика, судство, образовање и полиција.
Милош Тодоровић из Удружења економиста Републике Српске истиче да су примања у БиХ нижа него у већини земаља региона, док су цијене у поређењу са платама на високом новоу.
"Рецимо, доста прехрамбених артикала код нас је скупље него у Аустрији, што је ван памети", каже Тодоровић.
Просјечна годишња куповна моћ грађана у БиХ износи 2.033 еура, односно 3.975 КМ, чиме је заузела 36. мјесто међу 40 анализираних.
(Срна/Фронтал)