Republika Srpska

Србија: Привремена забрана на извоз пшенице

БЕОГРАД - Влада Србије увела је забрану извоза пшенице како би се помогло стабилизацији тржишта у земљи, а забрана неће трајати дуже од три мјесеца.


Министар пољопривреде и трговине Србије Душан Петровић рекао је за Б92 да из Србије неће моћи да буду извожени пшеница, а ни брашно.

"Та мера би требало да помогне да се стабилизује тржиште", рекао је Петровић, наводећи да се Влада прије доношења такве одлуке консултовала са ЕУ, као и да је узела у обзир обавезе Србије у оквиру споразума ЦЕФТА.

Као разлог за забрану Петровић је навео да је извоз пшенице од прошлогодишње жетве знатно већи од планираних 500.000 тона.

"Србија се налази у окружењу у коме постоји, мање или више, слободна трговина. Налазимо се у периоду глобалне инфлације. Пшеница је од жетве до данас поскупела невероватно много", рекао је Петровић.

Наводећи да ће Влада учинити све да цијене у Србији буду "најбоље могуће" и да ће заштитити социјално угрожене, Петровић је рекао да ће бити "санкционисано свако монополско понашање".

Ова забрана извоза пшенице долази након шпекулисања у медијима да ће бијели хљеб у Србији, познатији као "сава" поскупити са 50 на 70 динара, због нове цијене струје која ће почети да се примењује од 1. априла.

Према подацима удружења Фонда за жито, из Србије је од прошлогодишње жетве до почетка марта извезено 615.000 тона, што је 115.000 тона више него што је планирано.

Власник компаније "Монтемлин" Жарко Ракчевић оцијенио је да забрана извоза пшенице из Србије представља проблем за Црну Гору те додао да је куповина пшенице проблематична и у региону, због лошег рода.

Ракчевић је рекао да ће "мјера забране извоза пшенице довести до неких кретања на тржишту", подсјетивши да је пшеница лоше родила на обје полулопте Земље.

(Б92/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog