Republika Srpska

Џобс на минималцу

Извршни директор „Епла” Стив Џобс, као и ранијих година, и даље прима плату од симболичног једног долара годишње, преносе данас новинске агенције, указујући, међутим, да је он власник 5,5 милиона акција те компаније, тако да је лани остварио зараду због раста њихове вриједности на берзи за чак 60 одсто.


„Епл” је у документацији за америчку берзанску комисију (СЕЦ) предочио да 55-годишњи Џобс уз симболичну „плату” за 2010. годину није добио никакве премије, нити друге подстицаје, већ само надокнаду за путне трошкове који су лани достигли 248.000 долара.

То су, прије свега, како се наводи, трошкови за превоз његовим приватним аутом, који му је фирма дала 1999. године умјесто премије.

То, истина, представља значајан раст у односу на 2009. годину, када су путни трошкови Џобса износили 4.000 долара (пошто је дуго био болестан и пола године није долазио на посао), али и смањење у односу на 2008, у којој су достигли 871.000 долара.

Плате Џобсових главних сарадника су остале непромијењене, тако да је Тим Кук у 2010, по тој основи, зарадио 800.000 долара, а Питер Опенхајмер и Рон Џонсон по 700.000 долара.

Када се, међутим, узму у обзир и акције које они посједују, Кук је лани зарадио укупно 60 милиона долара, а Опенхајмер и Џонсон по око 30 милиона долара.

Акције „Епла” се сада продају за више од 330 долара. Уколико се прерачунају на број акција које Џобс посједује, то износи више од 1,8 милијарди долара.

Дионице те америчке информатичке компаније јачају, углавном захваљујући константном успјеху фирме при увођењу нових производа на тржиште. Веома популаран и омиљен је, рецимо, „Еплов” таблет уређај „ај пед”, као и мобилни телефон „ај фон”.

„Епл” је у фискалној 2010. години повећао чисти профит за око 70 процената на 14 милијарди долара, при чему је промет порастао за 52 одсто на 65,2 милијарде долара.

Џобс је учествовао у стварању „Епла”, али је због неког спора, фирму напустио 80-тих година прошлог вијека.

Међутим, 12 година касније у њу се вратио 1997, када је била у кризи и када су јој многи прогнозирали пропаст, да би је поново поставио на ноге, при чему је лани тржишта вриједност „Епла” премашила „Мајкрософтову”, свог највећег ривала.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog