Republika Srpska
Евро и прикљученија: Након Грчке и Ирске, Италија
ЛОНДОН, ВАШИНГТОН - Олуја у еврозони креће према Италији, оцјењује данас у редакцијском коментару лондонски пословни дневник „Фајненшел тајмс”.
Аналитичар листа британске пословне елите истиче да је судбина Рима све повезанија са судбином Мадрида, јер је Шпанији - као Грчкој и Ирској прије ње - потребна хитна помоћ из еврозоне.
Италијански удио у тој помоћи ће јако оптеретити италијанске финансије и та земља ће, без своје кривице, постати угрожена, оцјењује ФТ и закључује да, у интересу еврозоне у цјелини, „одбрана Италије мора да почне одбраном Шпаније”, пренио је Би-Би-Си.
Америчка радио и тв станица Глас Америке (ВоА) такође указује да се дужничка криза у 16 чланица Европске уније које имају заједничку валуту продубљује и да сада влада све већа бојазан за судбину Португалије и Шпаније, које би могле да буду следеће земље приморане да од међународне заједнице затраже помоћ за избављење из кризе.
Инвеститори продају владине обвезнице Португала, Шпаније и Италије, док интересне стопе за евентуалне позајмице тим земљама расту у односу на вриједност обвезница Њемачке, једне од најјачих економија у Европи, указује ВоА.
Интересне стопе на обвезнице које продају Португал, Шпанија и Белгија достигле су највиши ниво у односу на њемачке обвезнице од када је установљен евро.
Као посљедица све веће финансијске кризе, вриједност евра пала је јуче на мање од 1,30 долара, а европска валута изгубила је седам одсто вриједности у односу на америчког такмаца, подсјећа се у извјештају ВоА.