Republika Srpska

Руске компаније оснивају фирму за експлоатацију у Бањој Луци

БАЊА ЛУКА - Руске фирме "Њефтегазинкор" и "Гаспромњефт", које ће, преко Нафтне индустрије Србије и "Оптима групе", истраживати нафту у Републици Српској, одлучиле су да у Бањој Луци оснују заједничку фирму за истраживање и експлоатацију.


 

Портпарол Министарства индустрије, енергетике и рударства РС Александра Вукашиновић рекла је за овај лист да очекује да фирма буде регистрована врло брзо - пишу "Вечерње новости".

"Паралелно се анализира стара документација и ради на пројектовању које захтијева вријеме. Радови на истраживању ће, највјероватније, кренути на прољеће, кад и временски услови дозволе, јер се геолошка истраживања не раде, кад су снијег и вода на пољима. Осим тога, овакви послови захтијевају велика материјална улагања и то неколико десетина милиона евра и набавку специјалне опреме за бушење по пројекту", објаснила је Вукашиновић.

Према њеним ријечима, истраживање нафте за саму РС значиће и отварање нових радних мјеста. С друге стране, уколико се открију комерцијалне залихе, биће још запошљавања на експлоатацији, изградњи инфрастуктуре, како за добијање, тако и за транспорт нафте.

"Ту су, свакако, и приходи од пореза и акциза. Ако се открију комерцијалне залихе, нафта ће бити прерађивана у Рафинерији Брод. Све ово зависи од тога шта ће се кроз фазу истраживања потврдити и какав ће бити квалитет нафте. Рафинерија Брод, која је у саставу `Њефтегазинкора`, већ има рјешење за истраживање нафте.Уколико се открију довољне залихе биће поднесен захтјев за додјелу концесија за експлоатацију и то, вјероватно, до краја 2012. године", каже Вукашиновић.

У Бањалуци су 16. јула представници Нафтне индустрије Србије и "Оптима група" потписали меморандум за посао на истраживању налазишта нафте у РС. Тада је укупна вриједност истраживања била процијењена на око 150 милиона долара.

Представници НИС и "Оптима групе" очекују да ће до краја 2011. године бити завршена прва истраживања, а да ће 2021. налазишта давати око 21 милион тона у новчаном еквиваленту сирове нафте.

"Иако се већ седамдесетих и осамдесетих година прошлог вијека поуздано знало да постоје лежишта нафте у БиХ, стратегија развоја БиХ у бившој Југославији базирала се на угљу", рекла је Рада Черек, инжењер-геолог у Рафинерији нафте у Броду.

Према процјени Владе РС, почетак ових радова тражи улагања од 20 милиона долара, а вриједност укупног пројекта је од 130.000.000 до 150.000.000 долара.

(СРНА)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog