Republika Srpska
ЕРС и ЕПС потписале споразум о градњи на средњем току Дрине
БЕОГРАД - Електропривреде Републике Српске и Србије потписале су данас у Београду споразум о сарадњи на изради техничке документације за изградњу хидроенергетских постројења на средњем току ријеке Дрине, што је, према процјенама, инвестиција од 819 милиона евра.
Споразум су потписали генерални директори електропривреда РС и Србије Бранислава Милекић и Драгомир Марковић у присуству ресорних министара из РС и Србије Слободана Пухалца и Петра Шкундрића, као и државног секретара у Министарству економског развоја Италије Стефана Саље.
Овај споразум, према досадашњим истраживањима, подразумијева вриједност инвестиција од 819 милиона евра, снагу хидроенергетских постојења већу од 300 мегавата и годишњу производњу струје од 1200 гигават-часова.
Министар индустрије, енергетике и рударства РС Слободан Пухалац изјавио је да је овај споразум наставак чврсте сарадње у области енергетике влада, електропривреда и ресорних министарства РС и Србије.
"Чињеница је да РС користи свега 30 одсто свог хидроенергетског потенцијала, а високо учешће - 29 одсто имају обновљиви извори", рекао је Пухалац који је изразио очекивање да ће овај пројекат између електропривреда РС и Србије бити реализован у наредном периоду.
Министар рударства и енергетике Србије Петар Шкундрић изјавио је да овај споразум пружа могућност реализације стратешке сарадње Србије, Италије и РС, те изразио наду да ће то подстаћи регионалну сарадњу у енергетици.
Директор Електропривреде РС Бранислава Милекић истиче да је овај споразум реализација политике коју су утврдиле двије владе, а да са становишта електропривреда представља израз воље за даљу сарадњу на истраживању при изради пројектне документације за хидроенергетске пројекте на ријеци Дрини између Бајине Баште и Зворника.
Генерални директор Електропривреде Србије Марковић је изразио наду да ће се енергетски капацитети у региону више повезивати.
Саља је изјавио да је жеља Италије да повеже енергетику из региона са Европом и да је план да са Балкана у Европу буде дистрибуирано девет тера-ват часова струје годишње.