Društvo
Крчмар: Србе нико не тражи
БАЊА ЛУКА - За двије и по године рада Института за нестала лица БиХ идентификовани су посмртни остаци свега 81 Србина, што сасвим јасно показује да је заустављен процес тражења несталих Срба у БиХ, сматра Горан Крчмар, руководилац Оперативног тима за тражење несталих лица Републике Српске .
"Процес тражења Срба у БиХ стао је, почевши од рада на терену, ексхумација па до идентификација. Видимо да су сва тијела идентификована на основу ДНК налаза, који су стигли 2007. и 2008. године. То показује да је неко двије године прикривао податке од породица", истакао је Крчмар на данашњој конференцији за новинаре у Бањалуци, посвећеној обиљежавању Дана погинулих и несталих у одбрамбено-отаџбинском рату 15. септембра у Бањалуци.
Крчмар је рекао да РС тренутно потражује 1 745 лица, док у три спомен-костурнице на простору РС још на идентификацију чека 620 тијела.
"Проблем у процесу тражења несталих је настао почетком рада Института за нестала лица БиХ гдје је буквално заустављен процес тражења Срба, првенствено због игнорантског односа представника Института према свим институцијама РС које се баве овим процесом", истакао је Крчмар.
Он је рекао да представници Института не желе присуство представника Оперативног тима ни на једној ексхумацији, за разлику од прије неколико дана када су два аутобуса вехабија на Дрини присуствовалa ексхумацијама.
Крчмар је подсјетио да је престанком рата 1995. године на списку несталих РС било 5 280 несталих лица, од чега 2 735 војника и 2 515 цивила и 30 дјеце.
"До 1. јануара 2008. године до када је постојала Канцеларија за тражење несталих лица РС идентификовано је 3 454 несталих лица и остало је 636 неидентификованих тијела у спомен костурницама РС, односно канцеларија је имала 320 ријешених случајева на годишњем нивоу", навео је Крчмар.
Он је рекао да је данас велики проблем у БиХ што није познато колико лица се тражи, јер нема успостављене централне евиденције несталих у БиХ.
"Непостојање централне евиденције несталих у БиХ даје велику могућност манипулација, првенствено на простору Сребренице, али и читаве БиХ", нагласио је Крчмар.
Он је рекао да процес тражења несталих у БиХ оптерећује рад Тужилаштва, јер 15 година након рата није познато које је тужилаштво за шта надлежно, због чега се предмети пребацују са Тужилаштва БиХ на кантонална или окружна, и обрнуто,али без рјешавања.
Крчмар је рекао да је Оперативни тим до сада Тужилаштву БиХ доставио податке о локацијама 170 српских гробница, од тога је урађено мање од 40, док на Озрену још увијек није ријешен проблем измјештених српских масовних гробница.
"Још 1996. године тадашњи предсједник Федералне комисије за тражење несталих лица Амор Машовић лично ми је рекао како он буде рјешавао проблем Сребренице тако ће РС рјешавати проблем Озрена", тврди Крчмар.
Он је навео да се Сребреница рјешава, док српских тијела са Озрена нема нигдје, истичући да Институт за нестала лица БиХ располаже српским тијелима, али условљава РС за рјешавање неких својих случајева, што је крајње неприхватљиво.
"Поставља се питање чији је то Институт - да ли је то Институт БиХ или приватна институција", нагласио је Крчмар.
Крчмар је рекао да ће Оперативни тим поводом обиљежавања Дана несталих српских бораца и цивила отворити изложбу гдје ће на 80 фотографија покушати приказати масовне гробнице српског народа у БиХ.
"То радимо, јер желимо доказати да су и Срби страдали у протеклом рату, али и да упозоримо да је Институт за нестала лица БиХ двије године радио изложбу масовних гробница у БиХ, али без иједне српске гробнице. Исто је поступио и Информативно-докумнтациони центар из Сарајева приказивањем `Босанског атласа злочина`, гдје је од 1600 локација масовних и појединачних гробница у БиХ приказао само осам локација са страдалим Србима, што довољно говори о намјерама опструкције", закључио је Крчмар.