Svijet

У Турској референдум о Уставу

АНКАРА - Грађани Турске изјашњавају се на данашњем референдуму о промјени устава, који би требало да приближи ту земљу европским стандардима.


Више од 49 милиона Турака, колико их од 70 милиона становника има право гласа, изјасниће се данас о уставним амандманима у којима се предвиђају значајне новине, посебно у области правосуђа.

Према посљедњим истраживањима јавног мњења, владајућа Партија правде и развоја, премијера Реџепа Тајипа Ердоана, која је предложила те промјене, ужива минималну предност тако да је исход референдума тешко предвидјети.

Према посљедњим анкетама, влада је у предности од само неколико процената и за коначан исход референдума биће одлучујући гласови неопредјељених грађана којих има више од 12 одсто, поготово међу младима.

Влада је предложила 26 амандмана, од којих неки задиру у суштину државног уређења, поготово када је ријеч о правосуђу. Предвиђено је да се повећа број судија у Уставном суду, као и чланова Високог савјета судија и тужилаца, тијела које контролише рад правосудних органа.

Спорно је, међутим, што ће убудуће један број њих именовати предсједник државе, парламент и министар правде, што може да угрози независност правосуђа, тврде у опозицији.

Полемике је изазвао и приједлог по коме цивилни судови могу да воде процесе против највиших војних официра за кривична дјела против народа и државе. То ће, упозоравају у армији, отворити врата за "политичка суђења" људима у униформама, а у влади одбацују ове оптужбе.

"Ми нудимо народни, демократски устав. Ове промјене су у складу са европским стандарима и то ће убрзати приближавање Турске Европској унији", тврди премијер Ердоган и подсјећа да су сада важећи устав доносили генерали који су 12. септембра 1980. године извели војни удар.

У опозицији тврде да ће ове промјене омогућити влади да контролише рад правосуђа и армије, који су досад били бастион секуларног система.

"Премијер Ердоан жели да именује судије. То ће угрозити секуларни систем земље", упозорава лидер водеће опозиционе Републиканске народне партије Кемал Киличдароглу.

Прокурдска Партија мира и демократије тражи већу аутономију за свој народ, која се не нуди у предложеним уставним променама. Она је због тога позвала Курде да бојкотују референдум.

Овај референдум је својеврстан тест за премијера Ердоана, државника који посљедњих десетак година доминира турском политичком сценом. Поготово што се он одржава непуну годину дана уочи парламентарних избора.

Пораз би, према многим оцјенама, могао да означи почетак краја његове политичке каријере. Питање је да ли би се Ердоан у случају пораза на референдуму усудио да се по трећи пут упусти у изборну трку за предсједника владе.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog