Društvo

Влада утврдила текст закона о статусу имовине

БАЊА ЛУКА - Влада Републике Српске утврдила је Приједлог закона о статусу имовине под забраном располагања, јер је у општем неразумијевању на нивоу БиХ била принуђена да ријеши ово питање - рекао је помоћник министра правде РС Никола Ковачевић.


Ковачевић је објаснио да је Влада РС утврдила коначан текст овог закона, који је на дневном реду посебне сједнице парламента РС заказане за наредну седмицу, остајући при ставу да постоји уставни основ за доношење овог закона.

"Овај закон регулиште статус имовине која се налази на територији РС. Власник територије јесте власник и свих објеката који се налазе на њој", појаснио је Ковачевић.

Он је додао да ће усвајањем овог закона престати да важи закон о забрани располагања имовином у РС који је високи представник наметнуо као привремено рјешење.

Петар Кунић, професор Уставног права на Правном факултету у Бањалуци, рекао је да је правно гледано ситуација потпуно јасна и да РС према Уставу БиХ, односно Дејтонском споразуму, има искључиву надлежност за имовину на властитој територији.

"Сви проблеми настали су узурпацијом уставних овлаштења од високог представника. Потпуно је чиста уставно-правна ситуација да је имовина на простору сваког ентитета надлежност тог ентитета. Ту дилема нема. То је са становишта устава потпуно чисто", рекао је Кунић.

Он је појаснио да Устав БиХ предвиђа један врло важан принцип, према којем све функције и надлежности које нису изричито дате институцијама БиХ припадају ентитетима.

"Па зар надлежност БиХ над имовином не би била наведена у Уставу БиХ да је она заиста власништво заједничких институција? То је једна од најважнијих ствари. Она није поменута у надлежностима БиХ, па је више него јасно да је то искључива надлежност Српске, што подразумијева да је врло добро што је парламент РС ушао у овај посао. То је изворна надлежност РС, дилему у вези с тим уопште не треба постављати", категоричан је Кунић.

Жељко Мирјанић, шеф Клуба посланика СНСД, рекао је да ће посланици ове странке подржати закон, наводећи да је потпуно јасно да Устав БиХ не познаје имовину БиХ, док према Уставу РС имовина на територији РС припада Српској.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog