Politika

Резолуција усвојена једногласно

ЊУЈОРК - Генерална скупштина УН једногласно је усвојила Резолуцију Србије о Косову на сjедници која је почела са више од два сата закашњења.


 

Нацрт резолуције усаглашен са Европском унијом представио је Министар спољних послова Србије Вук Јеремић.

Текст резолуције, коју је Србија послие вишедневних дипломатских контаката усагласила са ЕУ, позива на дијалог о косовском питању, а Србија ни на који начин не признаје независност своје јужне покрајине.

Овим је окончан процес који је почео пред Међународним судом правде. То, међутим, не значи да се о том питању више неће разговарати у свјетској организацији.

Тим питањем ће се и убудуће, као и досад, бавити Савјет безбједности УН у складу са резолуцијом 1244.

Јеремић: Откуд они?

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић затражио је на почетку сједнице Генералне скупштине УН од предсједавајућег Али Абдусалам Трекија да објасни присуство делегације привремених власти у Приштини с обзиром на то да Косово није суверена земља и чланица Уједињених нација.

Треки је објаснио да се представници косовских Албанаца - ,,министар спољних послова'' Скендер Хисени, ,,предсједник владе'' Хашим Тачи и ,,председник'' Фатмир Сејдиу, који су сједили у дијелу предвиђеном за представнике невладиних организација - у сали налазе као гости Француске, Њемачке, Велике Британије и САД, послије чега је дао ријеч шефу дипломатије Србије.

Не признајемо и нећемо никад

Представљајући документ, министар спољних послова Србије Вук Јеремић је изразио спремност српске стране на дијалог, али и поручио да Београд не признаје и неће признати једнострано проглашену независност Косова.

Он је објаснио да је резолуција, поднијета након изношења савјетодавног мишљења Међународног суда правде о легалности једнострано проглашене независности Косова, статусно неутралан документ, и да се њим поздравља спремност Европске уније да олакша процес дијалога између двије стране.

Јеремић је изразио очекивање да ће усвајањем резолуције бити створени услови за дијалог Срба и Албанаца.

„Немојте сумњати да ће Србија и даље остати одлучна. Нећемо се уморити зато што не смијемо да не успијемо. Преостаје много изазова пред нама, али су и наше снаге такве, јер гледамо у будућност са убјеђењем у праведност наше ствари”, поручио је Јеремић.

ЕУ поздравља, Руси при своме

Свој став о косовском проблему су, након усвајања резолуције, изнијели представници више земаља чланица ЕУ, који су поздравили усвајање резолуције и поновили став својих влада о једнострано проглашеној независности Косова.

Учесници дебате у Генералној скупштини УН поздравили су усвајање резолуције Србије о Косову позивајући Београд и Приштину на дијалог.

Представник Русије поновио је да принципијелна позиција Москве о независности Косова остаје на снази и да је Резолуција 1244 основ за рјешавање питања Косова као и да главни форум за дискусију о будућности покрајине остаје Савет безбједности УН.

Кинески представник сматра да је косовско питање веома осјетљиво и да утиче на мир и безбједност Балкана и читаве Европе.

„Кина подржава узајамно прихватљиво рјешење,” напоменуо је он.

Кина, како је додао, „прима на знање савјетодавно мишљење Међународног суда правде и свјесна је да различите стране имају различито виђење тог мишљења.”

Он је поновио подршку Пекинга територијалном интегритету и суверенитету чланица УН. „Мишљење МСП не треба да спријечи двеиј стране да нађу одговарајуће и узајамно прихватљиво рјешење,” истакао је он.

САД: Резолуција у складу са нашом подршком незавизности

Представница САД поздравила је усвајање резолуције и поновила да је Косово посебан случај а не преседан, да су преговори о статусу исцрпљени а да нови не би били од користи.

Према њеној оцјени, резолуција је у складу са снажном подршком САД независности Косова, његовој суверености. Сада је тренутак да се крене напријед и да Србија и Косово остваре нову фазу у односима уперену ка заједничкој будућности у ЕУ, истакла је она, а ЕУ треба да олакша дијалог између Београда и Приштине и сарадњу на пољу европских интеграција да би се побољшао живот у региону и постигао мир.

САД су спремне да помогну конструктивни дијалог и остају посебно ангажоване у пружању помоћи земљама региона за постизање пуноправног чланства у ЕУ, закључила је амбасадорка САД.

Турски став познат, Бразил као Русија

Представник Турске поздравио је резолуцију оцијенивши да она представља значајан корак за мир и стабилност у региону.

„Вјерујемо да је дијалог једини начин да се постигне рјешење,„ рекао је он напомињући да је позиција Анкаре о независности Косова позната и да Турска подржава независност Косова.

Представник Бразила је истакао да свако рјешење за Косово мора имати подршку међународне заједнице и да Резолуција 1244 остаје основ за рјешавање тог питања.

Представник Индије је рекао да суверенитет и територијални интегритет држава чланица мора поштовати и да би косовски проблем требало ријешити мирним путем.

Фиџи се боји сепаратизма

Представник Албаније је навео да је случај Косова јединствен, а ,,независност Косова'' реалност коју признаје више држава. Он је додао да ће мишљење МСП помоћи многим државама да признају ,,независност Косова''. Он је изразио поштовање за „напоре ЕУ да Србија заузме разуман став.”

На крају, представник Фиџија оцијенио је да треба пажљиво размотрити мишљење МСП како не би послужило као примјер за све сепаратистичке тенденције.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog