Svijet
Британија: Муслимански активисти најављују паљење америчке заставе
ЛОНДОН - Британски муслимански активисти планирају да 11. септембра запале заставу САД испред Амбасаде те земље, као знак протеста због намјере пастора евангелистичке цркве на Флориди Терија Џонса да истога дана обиљежи годишњицу терористичких напада на САД спаљивањем Курана, изјавио је данас британски активиста пакистанског поријекла Анџем Чудари.
Он је изразио очекивање да ће групе муслиманских истомишљеника запалити америчку заставу у САД, Белгији, Ирској, Либану и Индонезији, као знак протеста против, како је рекао, америчке окупације муслиманских земаља.
"Позвали смо људе да запале америчку заставу, тако да, уместо да буду понижени или застрашени, обиљеже овај дан као дан сјећања на злочине почињене у муслиманским земљама и да се изложи агресор", рекао је он.
Према његовим ријечима, вријеме паљења америчке заставе у Лондону још није утврђено, док је на интернет страници "RevolutionMuslim.com" наведено да ће се то десити у 13.00 часова по локалном времену.
Чудари је истакао да је дан напада на Њујорк и Вашингтон постао симбол "сукоба између ислама и непријатеља муслимана, које данас представља амерички режим а манифестује се њиховом окупацијом муслиманске земље".
Он је додао да ниједан муслиман на свијету не би никада запалио Библију или јеврејску свету књигу Тору јер вјерује да садрже Божију ријеч али да је застава одговарајућа мета.
Чудари је некадашњи лидер исламистичке групе "Ислам за Уједињено краљевство" (Islаm4UK), која је забрањена почетком године на основу антитерористичког закона пошто су изазвали незадовољство у британској јавности планираним маршом кроз град у којем се одаје почаст војницима погинулим у сукобима у Авганистану.
Црква са Флориде, чији је центар у граду Гејнзвилу, на годишњицу терористичких напада на САД 11. септембра организује забаву под називом "Међународни дан спаљивања Курана". Пастор ове цркве Тери Џонс истиче да он и његови сљедбеници мрзе ислам, јер сматрају да је "насилна, угњетавачка религија која покушава да се маскира као вјера мира, желећи да тиме завара друштво". Ова црква је испред улаза поставила и натпис "Ислам је ђавољи".
Најављено паљење исламске свете књиге критиковали су бројни амерички и други званичници међу којима су предсједник САД Барак Обама, државни секретар Хилари Клинтон, командант америчких и НАТО снага у Авганистану Дејвид Петреус, генерални секретар Алијансе Андерс Фог Расмусен и шеф европске дипломатије Кетрин Ештон.