Republika Srpska
Гардијан: Мафија спасила свјетске банке
ЛОНДОН - Најновија открића потврђују да су се у посљедњој економско-финансијској кризи најбоље снашли мафијаши, који су несташицу готовог новца у светским банкарским токовима, искористили да „оперу” милијарде прљавих долара и евра.
Лондонски „Гардијан” тврди да је глобални финансијски систем у недавној кризи у свијету опстао захваљујући готовом новцу организованог криминала.
„Водеће свјетске банке, којима је, у садашњој економско-финансијској кризи очајнички била потребна готовина, посегнуле су за новцем мафије, па је већи дио од невјероватних 352 милијарде долара профита од трговине дрогом током времена укључен у глобални економски систем. Прљави новац је на тај начин опран”, тврди лондонски дневник.
Иако све ово звучи невјероватно, наставља лист, то је још крајем прошле године признао шеф агенције Уједињених нација која се бори против трговине дрогом и организованог криминала у свијету.
Огроман дио глобалне економије, по неким прорачунима чак петина, отпада на организовани криминал - трговну оружјем, дрогом и људима.
Британски писац Џон ле Каре кога је новинар „Гардијана” посјетио у његовој кући на Хампстеду, у сјеверозападном Лондону, истиче да није присталица теорија завјере, али да, упркос томе, сматра да се поменути подаци намјерно не шире у јавност и додаје да је та неман сада тако велика да више нико неће моћи да је савлада.
„Иза сваког великог богатства стоји велики злочин”, цитира новинар „Гардијана” познату мисао чувеног француског писца Балзака, која је очигледно и сада актуелна.
Најновија открића лондонског листа потврђују да владе земаља широм свијета треба да се ухвате у коштац - не само са ситним криминалцима како то најчешће чине - него и са „крупним рибама”, организованим криминалом који обрће милионе, милијарде долара.
Које су све суме тачно у питању то нико тачно не зна. Познато је, међутим, да мафијашима највеће зараде доноси кријумчарење наркотика и шверц оружја и ти сумњиви послови се најчешће међусобно преплићу, што најбоље потврђује случај Авганистана, који је, послије избијања рата, постао највећи произвођач опијума на свијету.