Politika

EУ: Чланице усвојиле одреднице о усаглашавању са Србијом

БРИСЕЛ - Чланице ЕУ начелно су усвојиле "одреднице" за усаглашавање ставова са Србијом за предстојећу расправу о Косову у Генералној скупштини УН, рекли су у Бриселу званичници у ЕУ.


У питању су усклађена становишта између земаља ЕУ које јесу и оних које нису признале самопроглашену независност Косова и у том документу се не помињу ни једнострано отцјепљење Косова, нити преговори о свим отвореним питањима, што је досад тражила Србија, наводе београдски медији.


Нуде се, међутим, "добре услуге" ЕУ за преговоре Београда и Приштине о питањима од практичног интереса, а с циљем окретања будућности и јачања европске перспективе и Србије и Косова.

Те "смјернице" сутра увече у Бриселу предсједнику Србије Борису Тадићу изнијеће висока представница за спољну политику и безбједност ЕУ Кетрин Ештон, с циљем да се њима допуне или сачине "усаглашени" ставови ЕУ и Србије за разматрање питања Косова на Генералној скупштини УН.

Чланице ЕУ које су признале једнострано проглашену независност Косова су, уз "смјернице", ставиле до знања да садржина тог документа ни у чему не доводи у питање њихово становиште да је Косово независна држава.

Одреднице ЕУ, које представљају компромис гледишта унутар ЕУ о Косову, сутра још званично треба да потврди Политичко-безбједносни комитет европске двадесетседморке.

Према упућеним дипломатским изворима у Бриселу, најутицајније међу чланицама ЕУ које су признале Косово, исто као и САД, у суштини и даље желе да српску власт на челу са Тадићем ставе пред избор да, ако Србија хоће у ЕУ, не може против већине унутар ЕУ и да мора да попусти, преносе медији.

Рјешење је онда да српска резолуција за расправу на Генералној скупштини УН, ако се већ не повлачи, буде таква да је могуће да је свака страна тумачи у складу са својим ставовима.

Остаје неизвјесност какав ће бити исход расправе у Генералној скупштини УН. Није искључено да већина чланица УН, без обзира на садржај српске резолуције, закључи да "савјетодавно мишљење" Међународног суда правде није ушло у суштину косовског проблема и затражи преиспитивање цијелог косовског питања и пред Савјетом безбједности УН.

Европска двадесетседморка, како је то већ ставила до знања 22. јула послије мишљења Суда у Хагу, тражи преговоре Београд-Приштина и спремна је да у томе посредује својим "добрим услугама", заједно са УН.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog