Republika Srpska

Стратегија: 11 милијарди КМ за електроенергетику до 2030. године

ТРЕБИЊЕ - Стратегијом развоја електроенергетског сектора РС до 2030. године планирано је да се у овај сектор инвестира 11 милијарди КМ, од чега у енергетику око 5,5 милијарди.


Након конференције "Економски сектор РС - стање и перспективе даљег развоја - искуства из региона" Електропривреде РС (ЕРС), помоћник министра за електроенергетику Љубо Гламочић рекао је да су створене све претпоставке и услови за отпочињање новог инвестицијског циклуса у енергетику у наредних 10 до 15 година, када ће енергетика бити носилац привредног развоја РС.

Он је поручио да ће Влада РС и ЕРС и даље остати већински власник свих објеката који су у саставу електроенергетског сектора.

Наводећи да су у току активности на избору стратешких партнера за реализацију више електроенергетских објеката, Гламочић је истакао да је тренутно актуелно питање реализације пројекта у горњем сливу ријеке Дрине и додао да су се већ за тај посао јавили значајни инвеститори.

Гламочић је подсјетио да су почели и припремни радови на реализацији пројекта Термоелектрана Станари од 300 мегавата, да се врше одређени припремни радови за изградњу већег броја малих хидроелектрана, те за изградњу хидроелектрана на ријеци Босни.

Према његовим ријечима, приоритет Владе РС, ресорног министарства и ЕРС-а је и пројекат Горњи хоризонти, с обзиром да су активности на његовој реализацији почеле одавно.

"У акционом плану смо задужили ЕРС да отпочне одмах са реализацијом тог пројекта у смислу иновирања пројектне документације, прилагођавања постојећем стању, а планирано је отпочињање изградње највеће хидроелектране у овом пројекту под називом Дабар", рекао је Гламочић.

Он је истакао да је предвиђено да се пројекат Горњи хоризонти заврши до 2020. године, односно да ХЕ Дабар буде завршена 2016. године.

Гламочић је истакао да ЕРС у овом тренутку производи око 5 500 гигават часова електричне енергије, да своје потребе подмирује са 3 500, те да трижишту може да понуди око 2 000 гигават часова електричне енергије.

Предсједник секције за енергетику у Удружењу економиста РС и извршни директор за економско-финансијске послове у ЕРС Благоје Шупић истакао је да дешавања на глобалном нивоу указују да ће у наредном периоду главна стратешка опредјељења бити на унапређењу безбједних и стабилних извора енергије, воде за пиће и здраве хране.

"У том смислу ова конференција није случајно одржана у ЕРС, која је жила куцавица РС и у Херцеговини, која има стабилне изворе енергије, питке воде и здраве хране", навео је Шупић.

Истичући да ЕРС послује стабилно, те да је Влада РС од 2006. године препознала шта треба урадити са овим електроенергетским гигантом, Шупић је нагласио да су круна свега постигнути резултати, те опредјељење Владе РС да се не врши приватизација Електропривреде, да се задржи постојећа власничка структура, те да се уводе приватници у изградњу нових објеката, гдје ће ЕРС учествовати са онолико средстава колико јој буде на располагању.

Директор ЕРС Бранислава Милекић раније је изјавила да је ЕРС у првих шест мјесеци ове године пребацила план производње за 13 одсто у односу на исти период прошле године.

Она је прецизирала да је у 2008. години Електропривреда остварила добит од око 26 милиона КМ, а 2009. године 30 милиона КМ.

Конференцији, чији су организатори ЕРС и Удружење економиста РС "СВOT", присуствовали су и представници Амбасаде Њемачке у БиХ, те значајни инвеститори којима је Влада РС у претходном периоду додијелила одређене концесије у области електроенергетског сектора.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog