Društvo

Предизборно трагање за истином

У Бањој Луци је синоћ промовисана књига под називом "Додик, чувар Српске", коју је написао Милан Љепојевић.


У књизи су сабране критике на рачун премијера Српске Милорада Додика од стране представника међународне заједнице, бошњачких политичара и опозиције, а обрађен је ограничен временски период -  од 1. јануара 2006. до 31. марта 2010. Године.

Новинарима, који су ипред вијећнице Банског двора чекали изјаве, прво су се обратили рецензети књиге, професор Ненад Сузић и професор Филип Турчиновић. Сузић је рекао је да је књига писана специфичним језиком - језиком времена и догађаја и мада се може очекивати апологетика, када видите наслов, садржај књиге доноси само чињенице, које не сликају само премијера Додика, већ догађаје, ситуације и друге личности и политичке фигуре у времену и простору о којем се говори.

-То је нешто што заправо треба свима нама на Балкану, гдје су чињенице за људе често увредљиве. -  рекао је Сузић.

Други рецензент, професор Турчиновић ја напоменуо да га радује што се Љепојевић у свом раду руководи једним инстанчаним етичким моделом, који увијек наглашава оно што је племенито и добро.

-Знамо да политика не може бити сасвим племенита, али она не може ни без етике. То је оно што ми се чини да је највећа вриједност ове књиге и што ће подстаћи будуће посленике у јавном и политичком животу да се руководе извјесним принципима.

Турчиновић је оцијенио да је тај, хроничарски дио књиге велики допринос томе да неке дилеме буду разријешене на рационалан начин, а вриједност књиге је и што ће сигурно изазвати и реаговања "друге стране".

Муке око давања назива

Милан Љепојевић рекао је да је да је радни назив књиге "Удари на Додика" промијенио јер је схватио да на сваку критику Додик одговара истом мјером, дупло, а понекад и тродупло, те да ће свако ко прочита ово дјело схватити да је наслов одговарајући.

- Схватио сам да су удари на Милорада Додика, удари на РС, јер се сви напади фокусирају на њега и враћају му се другачије него када су у питању други позициони и опозициони политичари. На првом мјесту његови критичари током овог периода су одређени представници међународне заједнице, бошњачки кругови, неке невладине организације, медији који све то преносе и опозиција РС.

Трагање за истином

Према његовим ријечима, Влада РС и СНСД немају ништа са књигом, а писање је нешто чиме се бави осим свог редовног посла.

-Смисао ове књиге је тражење истине.- каже њен аутор.

Љепојевић није директно одговрио на питање о томе зашто се књига појављује уочи избора, али јесте на питање о писму:

-Ћирилицу је измислио Ћирило, а он је био Грк. Срби користе и ћирилицу и латиницу, а ја сам се, ето опредијелио за једно од наша два писма.

,,Додик, чувар Српске'' се продаје и у Бечу, гдје, како каже Љепојевић има 185 000 Срба и то по цијени од 10 евра, док ће се код нас продавати за дупло мање -10 КМ. Дјело је већ неко вријеме доступно и на интернету.

Шампиони

Услиједили је представљање књиге у Вијећници пред  гостима међу којима су били министар рада и борачко-инвалидске заштите у Влади РС, Раде Ристовић, делегат и предсједника Клуба српских делегата у Вијећу народа Републике Српске Сташа Кошарац, директор Агенције за банкарство РС Радомир Бајић, директор Центра за међународне односе из Бање Луке Милош Шолаја, директор Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове РС Тихомор Глигорић, Драженко Нинић и Горан Делић и други.

Главни јунак књиге није био присутан

Сви који јесу, након представљања, могли су узети примјерак Љепојевићеве књиге о чувару РС - Милораду Додику.

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog