Politika

Радојичић: Посебна сједница 7. септембра

БИЈЕЉИНА - Посебна сједница Народне скупштине Републике Српске, на којој би требало да буде утврђен став Српске о закону о попису становништва на нивоу БиХ, требало би да буде одржана у уторак, 7. септембра, потврдио је данас Срни предсједник парламента Игор Радојичић.


Радојичић је објаснио да је Влада РС на сједници одржаној у четвртак донијела закључак и упутила Скупштини захтјев за одржавање посебне сједнице о закону о попису становништва у БиХ.

"Сутра ће бити одржана сједница Колегијума који ће заказати 26. посебну сједницу са једном тачком дневног реда, а то је утврђивање става о закону о попису становништва. Оријентациони план је да посебна сједница буде одржана 7. септембра, а тада бисмо могли наставити и оно што је остало од 38. редовне сједнице", рекао је Радојичић.

Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ усвојио је 30. јуна Приједлог закона о попису становништва, домаћинстава и станова у БиХ 2011. године. За Приједлог тог закона, који је припремила Привремена парламентарна комисија, гласало је 19 посланика Представничког дома, 12 је било против, док су четири посланика била уздржана.

Овај приједлог подржан је 13. јула у првој фази у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ. Замјеник предсједавајућег Дома народа Душанка Мајкић рекла је тада да ће даља подршка српских делегата овом законском приједлогу зависити од тога да ли ће остати или не члан 48 којим се предвиђа да се резултати пописа из 1991. године о етничкој структури становништва примјењују на формирање власти у БиХ до окончања повратка избјеглих и расељених.

Мајкићева је истакла да се предложеним законом не предвиђа ко ће прогласити да је повратак испуњен. "Стратегија повратка предвиђа да овај процес буде завршен до 2014. године, али овакво рјешење у закону омогућава да то буде бесконачно, да га неко злоупотријеби", рекла је Мајкићева.

У расправи о Приједлогу закона о попису становништва, домаћинстава и станова у БиХ 2011. године констатовано је да он представља један од услова за приступ БиХ ЕУ, те да је неопходан за економско и социјално планирање у БиХ.

Приједлог закона садржи и одредбе које дефинишу да грађани БиХ могу, али не морају, да се на попису 2011. изјасне о својој националној, вјерској и језичкој припадности.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog