Društvo
Брега плаћа 25.000 евра да не иде у затвор
Горан Бреговић нагодио се са тужилаштвом да призна да је нелегално градио у улици Јове Илића на Вождовцу и да плати 2,5 милиона динара (25.000 евра) у року од шест мјесеци и тако избјегне казну затвора, сазнаје "Пресс".
Познати музичар признао је пред Првим општинским тужилаштвом у Београду кривицу и наложено му је да у року од шест мјесеци плати 2,5 милиона динара (25.000 евра) граду Београду, тачније Секретаријату за здравство.
Кривичну пријаву против њега поднијела је Грађевинска инспекција Министарства за просторно планирање. Министар Оливер Дулић поздравио је овакав расплет, али је и категоричан да спорни објекат морају да поруше надлежни у општини Вождовац о трошку Бреговића.
Све је почело крајем марта, када је Грађевинска инспекција Министарства поднела кривичну пријаву против Ратка Буквића, бившег начелника Одељења за комунално-грађевинске послове општине Вождовац и члана ЛДП, због основане сумње да је злоупотребио службени положај.
Он је осумњичен јер су у поступку легализације бесправно изграђених објеката у улицама Јове Илића 151 и Митровданској 25 издате употребне дозволе, иако је изградња објеката у току.
После тога, поднијете су кривичне пријаве против Бреговића, као и Ане и Предрага Перуничића, због основане сумње да су градили без грађевинске дозволе после 11. септембра 2009, када је ступио на снагу Закон о планирању и изградњи. За ово кривично дјело предвиђена је затворска казна од шест мјесеци до пет година.
На листи осумњичених су и одговорни пројектанти и лиценцирани инжењери Топлица Милојковић, Милош Јакшић, Владимир Илић, Милош Алимпић и Алексија Кауна.
Против њих је поднијета пријава и Суду части Инжењерске коморе. Предсједник Инжењерске коморе Србије Драгослав Шумарац тврди да ће поступак који се води против инжењера бити ријешен средином септембра.
"Тај поступак је у току и биће завршен у наредних двадесетак дана. Осумњичени инжењери су дали изјаве и тужилац је покренуо истрагу. Ми смо и раније одузимали лиценце, за Дубљанску улицу, за рушење у Краљице Марије... Не могу да прејудицирам какав ће овде исход бити, али према инжењерима предузимамо све мере које су предвиђене", каже за "Пресс" Шумарац.
Портпарол Републичког јавног тужилаштва Томо Зорић истиче за "Пресс" да је Прво основно јавно тужилаштво у Београду, након добијања сагласности Првог основног суда у Београду, донијело рјешење о одлагању кривичног гоњења Горана Бреговића.
"То значи да је осумњиченом Бреговићу наложено да у року од шест месеци, од дана пријема решења, а то је 9. август ове године, уплати 2,5 милиона динара у корист града Београда, Секретаријату за здравство.
Уз све поштовање Горана Бреговића и његовог уметничког рада, као и доприноса у области културе којим је афирмисао Србију, закон је једнак за све и без обзира на име и презиме ово је још један доказ да свако мора да одговора пред законом уколико га прекрши", наглашава Зорић.
Како "Пресс" незванично сазнаје, Бреговић је навео да ће новац врло брзо уплатити.
Министар за заштиту животне средине Оливер Дулић оцјењује да без обзира што је Бреговић избјегао кривичну одговорност и неће отићи у затвор, објекат на Вождовцу мора да се уклони.
"Сада је то посао за надлежне у општини Вождовац. Без обзира на то што ће Бреговић новац уплатити у хуманитарне сврхе, закон мора да се поштује и објекат треба да се уклони о трошку онога који је дивље градио", изричит је Дулић.
Предсједник општине Вождовац Драган Вуканић каже да ће сачекати да добију сву документацију у вези са овим случајем и онда предузети све што закон налаже.
"Желимо да чујемо и мишљење Министарства за заштиту животне средине, а потребан нам је и новац за формирање фирме која ће рушити све објекте који су бесправно саграђени. Пре свега оне који су зидани насред улице, у школском дворишту... Па и Бреговићев објекат", наводи за "Пресс" Вуканић.
Горан Бреговић и Предраг Перуничић јуче нису били расположени да дају изјаве.