Društvo
Голија: ЦЕТИ утврдио да животна средина није угрожена
ПОДГОРИЦА - Центар за еко-токсиколошка испитивања (ЦЕТИ) утврдио је да уништавање вишка наоружања на подручју Латичног не угрожава животну средину, саопштено је из црногорске Агенције за заштиту животне средине.
Из Агенције је подгоричким "Вијестима" саопштено да је мјерен квалитет земљишта на удаљености од 150 метара од локације гдје се уништава наоружање прије и послије детонације, као и да је испитивана вода из бунара "Новак", бистијерне и извора.
"Сви узорци су у реду, без присуства загађења, и безопасно за стоку. Мјерена је и радиоактивност и нема говора о повећању радона. Контролисана је и биомаса из окружења, лишће, малине и јагоде, ни у њима није ништа нађено", навели су из Агенције.
Саговорник "Вијести" из Агенције рекао је да су резултати анализе ЦЕТИ-ја јуче саопштени помоћнику министра одбране Рафету Косовцу и представницима одбора из Голије, Пиве и Гацка, који су са њим разговарали. Представници обје стране након састанка нијесу саопштили да знају резултате.
Потпредсједник Одбора за заштиту Голије, Драго Перовић, рекао је да мјештани остају при ставу да би вишкове наоружања требало уништавати на још неким локацијама осим планине Латично, а из Министарства су поновили да се уништавање мора наставити.
Перовић је саопштио да ће Одбор формирати "респектабилну комисију", или ангажовати институцију из окружења за испитивање штетности тог процеса.
"Која ће, уколико резултати покажу да нема никаквих загаИења и опасности по регион, извршити поновну анализу. Уколико ти резултати покажу да нема штетних посљедица, онда ћемо са Министартсвом одбране и осталим заинтересованим тражити нове локације", рекао је Перовић.
Голијани очекују да се Министарство у наредном периоду огласи поводом њиховог захтјева о обустави уништавања наоружања и тражењу нових локација.
Скупштина општине Гацко прекјуче је упутила захтјев свим надлежним институцијама у Републици Српској и БиХ да од Владе Црне Горе затраже да уништавање наоружања, које се обавља посљедњих дана, буде премјештено са локације на граници са БиХ.
Посљедњих недјељу дана становници села Брљево и сусједних црногорских села протестовали су због уништавања наоружања у пограничном локалитету, сматрајући да би осим штета на објектима, због еколошког загађења, посљедице биле дуготрајне.