Svijet
Француска: Слобода кретања се не смије злоупотребљавати
За француску владу слобода кретања представља једно од највећих достигнућа Европске уније, али је криминалне групе не смију злоупотребљавати експлоатишући „биједу Рома” и она не смије да постане алиби за масовну имиграцију, написао је за лист „Фигаро” Пјер Лелуш, француски државни секретар за европска питања.
Текст је написан поводом оштрих критика због депортације припадника ромске националности из Француске у Бугарску и Румунију.
„Био сам помало изненађен када сам прочитао извесне коментаре које су упутили румунски и бугарски званичници и коментатори, у којима су оптуживали Француску за 'депортације' Рома, док смо ми заправо само примјењивали европско право и спроводили у дјело добровољни повратак уз одговарајућу финансијску помоћ која пада на терет француских пореских обвезника”, наводи Лелуш.
Он је у чланку за француски лист истакао да треба урадити још много тога на интеграцији ромске популације, као и да француска влада „рачуна на Бугарску и Румунију да на себе преузму одговорност за сопствене грађане”.
Лелуш је додао и да припадници ромске мањине у Француској, који често не похађају школу, у највећем броју случајева постају жртве мреже трговине људима, које приморавају старе и дјецу да просе, дјевојке да се баве проституцијом, а малољетнике да уђу у криминал.
„Желим да вјерујем да је дошао моменат да овог проблема истински постану свјесне како земље поријекла ове популације, тако и ЕУ у својој цјелини. Одсуство реакције би значило додавање још једног новог поглавља у историји ромских мука... Одсуство реакције би значило негирати вриједности на којима је заснована ЕУ”, закључује Лалуш.
Европска комисија против расизма и нетолеранције саопштила је јуче да је „дубоко забринута” због начина на који се француска влада односи према емигрантима ромске националности, а у извјештају је истакнуто да се Роми у Француској сматрају „колективно одговорним за криминална дјела”.
Француске власти, које су у међувремену саопштиле да су прошле године већ протерале 10.000 Рома, инсистирају на томе да дјелују у складу са законима ЕУ, када у Румунију и Бугарску враћају Роме који су дуже од три мјесеца боравили у Француској без запослења.