Politika
Вестервел је порука Берлина
БЕРЛИН - Њемачки министар спољних послова Гвидо Вестервеле ће, током своје тродневне посјете западном Балкану, у Сарајеву разговарати "о изналажењу компромиса за рјешавање сталне политичке кризе", док ће у разговорима са званичницима Београда и Приштине бити тематизована криза због питања статуса Космета након недавне одлуке Међународног суда.
Први секретар Амбасаде БиХ у Берлину Амер Капетановић сматра да "посјета њемачког министра спољних послова БиХ није само симболична".
"Њемачка је најбољи примјер уставног модела и система, од које власти у БиХ треба да науче своју лекцију", оцјењује Капетановић и додаје да је "чланство у ЕУ приоритет БиХ, али ће тамо тешко доћи без помоћи званичног Берлина".
"Заиста нам је потребна снажна порука Берлина, и то са највишег нивоа, да ће управо Њемачка бити та важна станица на нашем европском путу" - рекао је Капетановић.
Њемачки политички аналитичари сматрају да су за Европу безбједност и стабилност у региону западног Балкана од великог значаја.
"Европска перспектива за земље западног Балкана осигурана је само теоријски, на папиру, али не и у пракси", тврди Гералд Кнаус, предсједник Иницијативе за европску стабилност.
Кандидатура Србије за чланство у Унији стављена је на лед, без јасних разлога. Македонија већ пет година има статус кандидата и чека на почетак преговора, Косово нема никакву европску перспективу све док га не признају све чланице Европске уније, а БиХ не може ни постати кандидат све док се не затвори канцеларија високог представника, зашто још нису створени услови", објашњава Кнаус.
"Из Њемачке су посљедњих мјесеци долазили контрадикторни сигнали, а врхунац је изјава представника владајуће Демохришћанске странке у Европском парламенту да након пријема Хрватске треба да услиједи дужа пауза.
"Зато је важно да њемачки министар спољних послова учини бар једну ствар: Нека потврди да Њемачка подржава европску перспективу свих земаља западног Балкана. Нека каже да услови јесу тешки, али да оне земље које испуне услове, неће бити отјеране ‘у чекаоницу’ путем разно-разних политичких шикана, већ да ће бити фер третиране" - објашњава Кнаус.
Њемачки политиколог Бодо Вебер оцјењује да ће Вестервеле током посјете Загребу нагласити подршку Њемачке за што бржи улазак Хрватске у ЕУ.
"Чини ми се да је то важан знак, чак и ако то у овом тренутку остаје само симболички. Треба видјети и надати се да ће то можда ипак бити преокрет, да ће Министарство спољних послова сада мало интензивније почети да се бави западним Балканом" - наводи Вебер.