Društvo

Ванредна сједница СО Гацко због уништавња оружја на Голији

ГАЦКО - Одборници Скупштине општине Гацко расправљаће сутра на ванредној сједници о актуелној ситуација у мјесној заједници Брљево, на црногорској граници, гдје су у посљедње вријеме усљед уништавања заосталог наоружања забиљежена велика подрхтавања тла, концентрација прашине и штетних гасова и пуцање кућа и других објеката.


Предсједник Мјесне заједнице Брљево Жељко Тепавчевић потврдио је Срни да ће на сједници бити изнесен захтјев 600 становника ове мјесне заједнице да се формира независна комисија која ће извршити детаљна испитивања проузроковане штете, како еколошке тако и на објектима.

Према његовим ријечима, уништавање детонаторских каписли које врши црногорска Војска на локалитету Латично узрокује ломљење стакала на кућама, али изазива и бојазан од праве еколошке катастрофе, јер је Латично веома близу Брљева.

"С обзиром да се ради о сусједној држави тражићемо да се формира независни тим стручњака, нарочито када су у питању експерти из области заштите животне средине, јер не вјерујемо црногорском Еко токсиколошком заводу из Подгорице које увијек утврди да је све у реду", навео је Тепавчевић.

Он је нагласио да протести који су били организовани посљедњих дана немају никакве везе са политиком већ да је то борба за голу егзистенцију.

Због уништавања норужања у овом пограничном мјесту протестовали су и мјештани Пиве и Голије, али је уништавање каписли настављено.

У селима која се налазе у близини, од детонација су попуцале чатрње и куће, а мјештани страхују да ће уништавање наоружања и муниције довести до великих загађења и трајних посљедица по живот становништва.

На протестном скупу више стотина мјештана села из пограничног појаса између Гацка, Пиве и Голије који је одржан прије два дана усвојени су закључци који су упућени предсједнику Владе Републике Српске Милораду Додику и предсједавајућем Савјета министара БиХ Николи Шпирићу у којима се тражи да се искористе сва дипломатска средства и напори као би се спријечила даља минирања и загађења.

Сматра се да је у Латичном уништено око 700 тона наоружања, а наредних мјесеци требало би да буде уништено још око 1 100 тона.

Повезано:

Гачани протестују у Црној Гори

Одавде до Голије

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog