Republika Srpska

Род шљиве дупло мање него лани

УГЉЕВИК - Овогодишњи род шљиве у мајевичом и подмајевичком крају преполовљен је у односу на прошлу годину, а воћари су успјели да покрију само трошкове производње, рекао је предсједник Удружења угљевичких воћара "Еко-воће" Дарко Милошевић.


На три откупне станице шљиве у Угљевику ове године преузето је око 400 тона свјеже шљиве, што је за 50 одсто мање него лани, подаци су овог удружења. Око 60 одсто рода и ове године иде у Русију, а 40 одсто ће завршити у ракији и преради.

"Воћари ове године немају пуно зараде, јер је подбацио род усљед неповољних временских услова, великих количина падавина у вријеме цвјетања, те неповољних услова за опрашивање, због чега су приноси поједних сорти умањени чак за 80 одсто", рекао је Милошевић.

Он је истакао да је ове године произведно и извезено мало шљиве.

"Овогодишњи род моћи ће тек да покрије трошкове производње, а произвођачима да остане тек толико да могу улагати у сљедећу сезону", рекао је Милошевић и додао да ова година била тест за многе "јер се опет показало да су неки воћари на ситним сортама имали боље приносе од других, иако су временски услови били исти за све".

Према његовим ријечима, ко је послушао савјете стручњака о употреби хемије његова шљива је одолијевала временским условима, спорије дозријевала и на крају била и квалитетнија, а тамо гдје нису испоштовани стандарди у примјени заштитних средстава, шљива је убрзано дозрела и презрела.

Милошевић је истакао да оваква година не треба да обесхрабри воћаре, те је поручио Подмајевичанима и Мајевичанимада који немају посао да је воћарство и даље најперспективнија грана пољопривреде јер овај крај има изванредне услове за ту врсту производње.

"Хектар воћног засада у нашем крају може да обезбиједи приходе као и добро плаћено радно мјесто, па свима, нарочито незапосленим младим људима, поручујем да се окрену воћарству", рекао је Милошевић.

Он је подсјетио да је велика шанса мајевичких воћара у чињеници да због повољне микроклиме, исти сортимент шљиве сазријева седам до 10 дана прије него у другим воћарским областима у БиХ и Србији.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog