Republika Srpska

РС: Повећана производња дрвних сортимената

БAЊA ЛУКA - Дрвопрерађивачка индустрија у Српској полако се опоравља од посљедица економске кризе, а то доказује и податак да се у посљедња два мјесеца повећала производња дрвних сортимената и намјештаја, те да је покривеност увоза извозом 60 одсто.


"Према нашим подацима, у мају и јуну производња дрвних сортимената повећала се за 3,3 одсто у односу на претходне мјесеце, а производња намјештаја за 1,7 одсто", рекао јe секретар Удружења дрвопрерађивача при Привредној комори РС Лазо Шиник.

Он је додао да је за дрвопрераду карактеристично да се обим производње повећава у другој половини године, тако да се идућих мјесеци очекује већи раст.

Према подацима Завода за статистику РС, производња шумских сортимената у државним шумама у јуну 2010. године у односу на јун 2009. године већа је за девет одсто, док је продаја већа за 1,1 одсто.

Шиник је рекао и да се покривеност увоза извозом константно повећава.

"Вриједност размјене у дрвопрерађивачкој индустрији износи око 400 милиона марака годишње. Од тога се извезе робе у вриједности од 280 милиона марака, а 120 милиона марака се увезе", навео је Шиник.

Он је рекао да су, што се тиче снабдјевености дрвопрерађивача опремом, велики допринос дали кредити ИРБ-а који су били намијењени управо за ту сврху.

Шиник је истакао да се највише производа од дрвета извози у Србију, Хрватску, Италију, Словенију, Њемачку и Aустрију.

Из Министарства индустрије, енергетике и рударства РС рекли су да су дрвопрерађивачима, на основу јавних позива, додијељена средства за подршку извоза.

"У 2009. години за 69 привредних субјеката који се баве прерадом дрвета додијељено је 1.633.000 марака, а у 2010. години 73 дрвопрерађивача добила су средства у висини од 2.618.850 марака", рекли су у Министарству и додали да је у понедјељак уплаћена и посљедња транша подстицаја извоза у 2010. години.

Према подацима Aгенције за посредничке, информатичке и финансијске услуге, у Српској има око 670 предузећа која се баве прерадом дрвета, производњом намјештаја или радовима у шумарству.

Око 10.000 радника запослено је у овим предузећима која годишње, заједно са државним шумарством, остваре приходе у висини од 600.000.000 марака - подаци су AПИФ-а.

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog