Republika Srpska
Имлек и суботичка Млекара монополисти
Комисија за заштиту конкуренције потврдила је да су "Млекара" из Суботице и "Имлек" из Београда злоупотријебили доминантни положај на тржишту откупа сировог млијека у Србији.
На поновљени захтјев Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде да се утврди постојање монопола на тржишту млијека, Комисија за заштиту конкуренције донијела је решење 11. августа, а против тог рјешења тужбом је поново покренут управни спор који је у току.
Комисија за заштиту конкуренције је саопштила да у очекивању пресуде Управног суда са пажњом прати дешавања на наведеном тржишту, наведено је у саопштењу Министарства пољопривреде.
Министарство пољопривреде је 11. августа саопштило да је несташица млијека у Србији резултат шпекулативних радњи инвестиционог фонда Салфорд.
Тада је наведено да је Комисија за заштиту конкуренције два пута утврдила монополски положај Салфорда на тржишту и да је Министарство пољопривреде поновило захтјев Комисији за утврђивање монопала.
Компанија "Имлек" саопштила је данас да је њена зарада на откупу, преради и продаји много мања од шпекулација у домаћој јавности и навела да од литре свјежег млијека, које у продавницама кошта 60 динара, тој компанији остаје 11 динара, а од једног литра дуготрајног - 18 динара.
Од литра најпродаванијег "Имлековог" свјежег млијека са 2,8 одсто млијечне масти, компанија од 60 динара мора да издвоји 12 динара на име пореза на додату вредност (ПДВ) и марже трговини, затим 11 динара за трошкове сировине и репроматеријала, 27,5 динара на име откупа сировог млијека произвођачу, а ту треба додати и 2,5 динара за транспорт сировог млијека до млекаре и још седам динара за амбалажу.
Тих 11 динара по литру млијека остаје "Имлеку" да покрије трошкове плата, струје, воде, паре, одржавања, хигијене, осигурања, контроле квалитета, складиштења, превоза готових производа, горива, амортизације, маркетинга, продаје и администрације, камата, курсних разлика и другие трошкове.
Од литра дуготрајног млијека, са 2,8 одсто млијечне масти које у малопродаји кошта 79 динара, "Имлеку" чисто остаје 18 динара, јер мора да издвоји 18,5 динара на име ПДВ и марже трговини, осам динара за трошкове сировине и репроматеријала, 27,5 динара на име откупа сировог млијека произвођачу, а ту треба додати и 2,5 динара за транспорт сировог млека до мљекаре и још 12,5 седам динара за амбалажу, наведено је у саопштењу.
Конзорцијум домаћих произвођача сировог млијека затражио је да цијена тог производа буде повећана на најмање 32 евроцента по литру (прерађивачи су до сада плаћали 26 динара за литар млијека прве класе), као и да држава повећа премије за млијеко и субвенције сточарима.