Republika Srpska

Јењавањем кризе јачаће динар

БЕОГРАД – Са постепеним јењавањем кризе очекује се поновно убрзање тренда реалног јачања динара према евру, изјавио је вицегувернер Народне банке Србије Бојан Марковић.


Марковић је, на представљању августовског Извештаја о инфлацији, истакао да је, и поред интервенција НБС, у мају и јуну динар ослабио за пет одсто, наводећи као узрок паду регионалне факторе.

Он је објаснио да регионални фактори подразумијевају повећану аверзију инвеститора према ризику због неизвесности у погледу одрживости јавних финансија појединих земаља у региону.

-У последње три недеље заустављен је пад вредности валута у земљама са флексибилним девизним курсом, какав има и Србија, што се примећује и код динара у протеклих недељу дана, указао је Марковић.

Вицегувернер НБС је напоменуо да је дио слабљења домаће валуте у протеклом периоду био и последица психолошких фактора, због негативних искустава у прошлости.

Према његовим ријечима, није немогуће да, због слабљења домаће валуте током маја и јуна, изостане ефекат сезонске тражње за девизама крајем ове и почетком следеће године, који би утицао на сезонски пад динара.

Динар је данас, шести дан за редом, наставио да јача према евру, и то за 11 пара или 0,11 одсто, тако да званични средњи курс износи 105,0002 динара за један евро.

НБС је у понедељак, први пут од краја 2008. године, купила девизе на међубанкарском тржишту да би спријечила превелико дневно јачање курса динара, и то 10 милиона евра.

Централна банка је од почетка године продала укупно 1,755 милијарди евра да би ублажила прекомерну дневну осцилацију курса и подстакла промет на девизном тржишту.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog