Politika
Србија од пет региона, нико задовољан
БЕОГРАД - Прекрајање Србије са седам на пет статистичких региона завршено је, али новом подјелом у потпуности нису задовољни ни Срби, ни Мађари, нити муслимани.
Влада је, након измјене Закона о регионалном развоју, на сједници 2. јула усвојила и измјене уредбе о номенклатури статистичких јединица, односно, нову, детаљну мапу Србије, и тиме заокружила овај процес, сазнају "Вечерње новости".
Према њој, границе три региона - Београдског, Војводине и Косова и Метохије - остале су непромијењене, док су у један регион спојене Шумадија и западна Србија, као и јужна и источна Србија. Нису испуњени захтјеви политичких представника Мађара и муслимана да се "прегрупишу" санџачке и поједине општине у Војводини.
Санџачке општине нашле су се у једном региону, шумадијско-западном, али су и даље "подијељене" на двије управне области: Златиборску (Сјеница, Пријепоље, Нова Варош и Прибој) и Рашку (Нови Пазар и Тутин). И општине Кањижа, Сента и Ада остале су у Сјевернобанатској области, иако су Мађари тражили њихово пребацивање у Сјевернобачку.
"Министар (економије и регионалног развоја Мађан) Динкић обећао нам је у Скупштини да ће се приликом нове поделе водити рачуна о географским целинама, мрежи привредних судова, као и о телекомуникационим подручјима. То је као наш амандман и уграђено у измене Закона о регионалном развоју и тражићемо да се то поштује", рекао је посланик Савеза војвођанских Мађара.
Предсједник Извршног одбора Бошњачког националног вијећа Есад Џуџевић рекао је да поздрављају то што су све санџачке општине у једном региону, али и да траже да се оне нађу и у истој административној цјелини.
Од захтјева неће одустати ни Срби из Златиборског округа. Предсједник општине Чајетина Милан Стаматовић рекао је да је скупљено 30 000 потписа грађана који траже да се у што краћем року врати подјела на седам региона.
Замјеник директора Агенције за регионални развој Горан Џафић поручио је да је немогуће услишити свачије жеље и нада се да ће гласови незадовољства утихнути када се осјете први позитивни ефекти статистичке подјеле.