Politika
Aлакалај: Инцидент у Бугојну неће успорити укидање виза
САРАЈЕВО - Министар иностраних послова БиХ Свен Алкалај рекао је данас у Сарајеву да очекује да БиХ и Албанија најкасније до краја године добију безвизни режим за путовање у земље шенгена.
Алкалај је оцијенио да недавни терористички напад у Бугојну неће успорити процес либерализације визног режима, јер је ријеч о "усамљеном инциденту".
"Сматрам да је овај догађај усамљен инцидент, те да је БиХ сигурна земља и да се не треба бојати тероризма. Ријеч је о инциденту одређених људи, који су довели до тога да на БиХ буде бачена љага. Међутим, то не представља појаву, те сматрам да ће службе безбједности предузети даље кораке када је ријеч о расвјетљавању овог случаја и на спречавању његовог понављања у будућности", нагласио је Алкалај.
Отварајући радионицу о теми "Увођење биометријских идентификатора у пријем и обраду виза", Алкалај је истакао да она представља значајан корак у сарадњи између земаља у региону када је ријеч о борби против илегалне миграције, трговине људима и других илегалних радњи.
Он је изразио наду да ће овај скуп бити додатни сигнал ЕУ да пожури са процедуром либерализације визног режима за грађане БиХ и Албаније, те подсјетио да су земље у региону укинуле визе између себе, ојачале граничне службе и увеле биометријске пасоше, док је наредни корак увођење биометријских виза као додатног елемента сигурности када је ријеч о контроли кретања у региону.
Алкалај је упозорио да постоји велики притисак из земаља Азије и Африке, те да се регион често користи као транзит за илегалну имиграцију у земље западне Европе.
Директор Регионалног центра Иницијативе за миграције, азил и повратак избјеглица (МАРРИ) Скопље Трпе Стојановски рекао је да је циљ данашње радионице пружање доприноса убрзаном одобравању безвизног режима за БиХ и Албанију.
Према његовим ријечима, МАРРИ ће бити на услузи земаљама које су њене чланице, а такође ће наставити са подршком када је ријеч о либеразлизацији визног режима.
Циљ радионице је јачање регионалне сарадње и усклађивање процедура издавања виза и визних система са правним насљеђем и праксом ЕУ, а у њој учествују представници држава регије - Албаније, БиХ, Црне Горе, Хрватске, Македоније, Србије, заступљених на нивоу помоћника министара, те Инструмента за техничку помоћ и размјену информација Европске комисије и МАРРИ-а.