Svijet
Европске државе премало помажу избјеглицама
ЖЕНЕВА – Генерални директор шведског Завода за миграције Дан Елијасон изјавио је да су европске државе пружиле премало могућности најугроженијим избјеглицама широм свијета да добију стално мјесто пребивалишта на територијама њихових држава.
„Потпуно сам разочаран да европске државе нису преузеле већи степен хуманитарне одговорности за питања расељавања”, рекао је Елијасон на конференцији за новинаре у Женеви, седишту Високог комесаријата Уједињених нација за избеглице (УНХЦР).
Његове опаске услиједиле су пошто је високи комесар УН за избјеглице Антонио Гутереш позвао државе да помогну у рјешавању новонасталих проблема у вези са повећањем јаза између све већег броја људи којима је потребан нови дом и премало расположивих мјеста.
Према подацима УНХЦР-а до следеће године ће око 805.000 људи широм свијета морати да буде премјештено из привремених боравишта, углавном смјештених на територијама земаља у развоју, у богатије државе.
Европа је, према његовим ријечима, понудила укупно 4.500 мјеста за избјеглице, а од тога само Шведска 2.000, наводи британска агенција.
„Веће земље Европске уније морају да учине више”, казао је Елијасон и додао да примјер другим државама треба да буду Сједињене Америчке Државе и Канада, које годишње прихвате око 75.000 избјеглица из земаља попут Сомалије, Мјанмара и Ирака.