Tema nedelje
Косово је најчешћа српска ријеч
Прошло је више од 620 година откако је српски народ, жртвујући своје најбоље ратнике, у страховитом сукобу на Косову пољу успио да за читав један вијек заустави поход Османлијског царства на Европу.
Пише: Предраг Николић
Косовска битка је била последњи велики и најжешћи окршај Срба и Турака у том периоду, али и последња нада да се снагом оружја може зауставити ондашња моћна османска империја, која се као лавина обрушавала на европско тло.
Турска се дуго припремала за коначни обрачун са Србима. Прикупивши најелитније војне снаге из азијских и европских дијелова империје, турски султан Мурат је у прољеће 1389. године, са синовима Бајазитом и Јакубом, кренуо у поход на српске земље и у другој половини јуна избио на Косово поље. Иако нема поузданих историјских извора о бројном стању војске, помиње се број од 40.000 турских ратника, што је, за услове оног времена, представљало застрашујућу војну силу.
Српски кнез Лазар није био изненађен појавом велике турске војске на челу са султаном. Знајући да је одлучујући сукоб неминован, он је претходних година извршио низ припрема како би ојачао одбрамбену снагу државе. У помоћ су му притекли Вук Бранковић, господар Косова и Влатко Вуковић, војсковођа босанског краља, тако да је на Косово поље кнез Лазар извео око 25.000 ратника. У судару двије војске погинула су оба владара.
Претрпјевши страшне губитке, обје су се војске повукле са Косова поља, а турска и са српских земаља. Први извјештаји емисара говорили су о српској побједи, па је хришћанска Европа то и прославила. Међутим, ни тада није учинила ништа да помогне Србији да се ова опорави од страшних губитака и тако спријечи вишевјековно ропство српског народа под османлијама.
Косовска битка је сачувана од заборава и преточена у легенду која је, преносећи се са нараштаја на нараштај, очувала национални идентитет Срба и била, у одсудним временима опстанка српског народа, упоришна тачка наде у ослобођење. Надахнут Косовском легендом, српски народ је читавих сто година непрекидно ратовао како би протјерао турску војску са своје територије и ослободио Косово поље као свето бојиште натопљено крвљу српских јунака.
600 година касније
Тачно шест вијекова послије Косовског боја, једно ново царство предузело је нови поход на, као и раније мали српски народ. Над нама је извршен невиђен и до тада незабиљежен политички, економски и војни притисак, а најмоћније свјетске агенције су против нас повеле прави медијски рат са циљем потпуне сатанизације читавог једног народа. У таквим условима, уз огромне жртве и тешком муком, породила се Република Српска у којој су уточиште нашли остаци остатака српског народа западно од ријеке Дрине. И као таква, она није била по вољи западних моћника, па је од 30. августа до 13. септембра 1995. године, НАТО авијација уз артиљеријску подршку Снага за брза дејства изручила на РС преко 10.000 тона најубојитијег експлозивног материјала.
Неколико стотина борбених авиона полетјело је са аеродрома у Италији и носача авиона у Јадрану, изводећи 3.200 борбених летова и дејствујући по 150 војних и цивилних циљева на готово цијелој територији РС. У тим дејствима страдала су 152 цивила, а 273 их је лакше и теже рањено. Западни медији, наравно, нису видјели ову голготу. Хуманитарне организације нису видјеле егзодус неколико стотина хиљада Срба које су хрватске и муслиманске власти протјерали са њихових огњишта. Западна јавност није хтјела да види препун аутобус Срба из Србобрана на путу за Јајце који су Хрвати потпуно спалили заједно са седамдесеторо жена, дјеце и стараца који су се у њему нашли.
И то није био крај. У марту 1999. године НАТО савез извршио је агресију на једну суверену земљу у срцу Европе. Бјесомучно бомбардовање СРЈ изазвало је бројне људске жртве, хуманитарну, економску и еколошку катастрофу чије се посљедице не могу ограничити ни квалитативно, ни квантитативно, али ни временски, као ни просторно. По интензитету, учесталости, употребљеној војној сили и посљедицама, то је највећа и најнехуманија оружана акција реализована послије Другог свјетског рата на тлу Европе.
Овде ћу цитирати Сун Цуа: „Рат је од суштинског значаја за државу – то је подручје смрти и живота, стаза опстанка или пропасти, и стога се мора што боље проучити“. Како се рат против нас и даље води, али сада у неоружаној форми, ми то морамо добро проучити.
Укидање права на сјећање
Морамо добро проучити, зашто је многобројним НВО, листом финансираних од наших агресора, толико стало да забашуре истину о бомбардовању. Да нам укину сјећање на агресију. Да нас натјерају да ми, жртве, прихватимо да смо криви за злочине које су над нама починили. Због чега се не жале паре да се оснажи притисак на српски народ који иде у правцу брисања националне историјске свјести. То је зато што и наши непријатељи знају: Бог није у сили, Бог је у правди и истини.
Борећи се за истину данас, купујемо своје мјесто у будућности. Баш као што су се наши преци изборили за нашу будућност, љубоморно чувајући и са кољена на кољено преносећи Косовски завјет.
Зато не смијемо одустати од трагања за истином, морамо да подигнемо глас против тишине и индолентности која нас додатно убија. И поред свеопште кризе у којој се наше друштво налази, не смијемо изгубити одлучност. Одлучност да сачувамо своје људско достојанство.
Посљедице НАТО бомбардовања су застрашујуће. Народ који о таквим посљедицама ћути и скрива их првенствено од самог себе, а онда и од свијета, сасвим сигурно нема никакву, а камоли просперитетну будућност.
Борба против заборава је најбољи начин да спријечимо покушаје делегитимизације наше борбе. Историја је лијек који треба да омогући да повратимо идентитет и осигурамо будућност. Зато, не смијемо заборавити! У борби новцем и оружјем, они су побjедили. Али, у борби памећу и сјећањем, побједа мора бити наша!
И да не заборавим: борба српског народа из деведесетих година прошлог вијека, била је апсолутно легитимна! Ако су у тој борби неке битке изгубљене, оне су изгубљене само за сада.