Politika
Дачић: Потез Бугарске не доприноси добрим односима
МОСКВА - Министар полиције Србије Ивица Дачић рекао је да одлука бугарског правосуђа да ослободи Агима Чекуа не доприноси добрим односима двије државе.
"Очигледно је да је рад Интерпола оптерећен политичким притисцима на правосудне органе када је у питању поступање по потерницама", рекао је Дачић, који учествује у дводневном засједању Српско-руског бизнис форума у Москви.
Дачић је оцијенио да се о том питању мора озбиљно разговарати, јер то омета полицијску сарадњу и борбу против криминала, тероризма и ратних злочина.
Бугарски Окружни суд у Ћустендилу донио је јуче пресуду о пуштању из притвора бившег премијера Косова Агима Чекуа, који је ухапшен у уторак увече на основу Интерполове потјернице, на захтјев Србије, на бугарско-македонској граници.
Његовом пуштању на слободу претходило је рочиште на коме је суд разматрао захтјев тужилаштва да притвор Чекуу буде продужен до 40 дана.
Медији у Софији су јавили да Чеку неће моћи да напусти територију Бугарске 40 дана, због тога што је то рок у коме се разматра захтјев за екстрадицију.
Чеку је пред Тужилаштвом за ратне злочине у Београду, по командној одговорности оптужен за ратне злочине које је извршио над Србима и другим неалбанским становништвом на Косову.
Чеку се терети за убиство 669 Срба и 18 других неалбанаца, што се квалификује као геноцид.
Ово је четврто хапшење Чекуа на основу потјернице српског Интерпола - прије Бугарске то се десило у Словенији, Мађарској и Колумбији, али он досад није изручен властима у Београду.
Београд је раније упутио захтјев бугарским властима да бивши командант ОВК буде изручен Србији.
Србија и Бугарска потписале су 2005. године билатерални споразум о међусобној сарадњи у борби против свих облика тешког криминала, који подразумијева и изручење особа осумњичених и оптужених за тешке злочине, због чега бугарско правосуђе није могло да експресно ослободи Чекуа, како је то урадила Словенија, на примјер.
Због поступка који се против њега води у Србији, Чеку је задржаван и одмах ослобађан из притвора у Словенији и Мађарској, док је из Колумбије протјеран.