Politika

Ексклузивно: Истраживање опредјељења јавног мнења - по ентитетима

Истраживање које слиједи, Фронтал.РС је наручио од агенције за истраживање јавног мнења, Прајм комјуникешнс. Методологију, узорак и упитник за истраживање је пројектовао психолог Срђан Пухало из Бање Луке, руководилац сектора истраживања у Прајм комјуникешнс.
Истраживање је спроведено у периоду од 13. до 21. марта 2009. на узорку од 1.743 пунољетна грађанина Босне и Херцеговине, из 66 општина, методом анкетирања лицем у лице. Испитаници нису самостално попуњавали упитник, већ су одговарали на питања која им је читао анкетар.

Приликом креирања узорка водило се рачуна о:

• броју становника у ентитетима;
• броју становника у појединим регионима/ кантонима;
• величини општина у појединим регионима/ кантонима;
• односу градског и сеоског становништва у ентитетима;
• подједнаком броју мушкараца и жена;

Узорак

У истраживању је учествовало 51,7% мушкараца и 48,3% жена. Међу испитаницима се налазе 48,8% становника Републике Српске и 51,2% становника Федерације БиХ. Нешто више од половине испитаника (55%) живи у градовима, док 45% испитаника долази са села.

 Република Српска

Гласачи из Републике Српске су лојалнији политичким партијама, него гласачи у Федерацији БиХ. Више од половине гласача из РС (54,1%), у последње три године није мијењало своје партијско опредјељење, за разлику од 36,7% гласача из Федерације БиХ.

Да се данас одржавају избори у Босни и Херцеговини, грађани Републике Српске би у већем проценту изашли на изборе (71%), у односу на грађане Федерације БиХ (52,9%).

Да се данас одржавају избори у Федерацији БиХ највише гласова би освојио СДП БиХ (14,8%), потом СДА 11,6%) и ХДЗ БиХ (6.8%).

У Републици Српској доминира СНСД који би данас освојио 38,2% гласова, док се на другом мјесту налази СДС с освојених 13,6% гласова. Слиједе их ПДП (3,1%) и Социјалистичка партија с 2,4%, Демократска партија Драгана Чавића би освојила 0,5 % а ДНС 0,9%. Дозвољена статистичка грешка на овом узорку је + - 3%.

 

Фронтал.РС сутра, 10.04.2009. наставља објављивање резултата анкете, а они ће се тицати анализе демографске структуре становништва, и утицаја подручја становања на политичко опредјељење.

НАПОМЕНА: У складу са препорукама Савјета Европе медији су приликом објављивања резултата истраживања дужни да објаве сљедеће елементе:
1. назив организације која је наручила истраживање
2. назив агенције која је спровела истраживање и метод који користи
3. узорак и могућа одступања
4. датум спровођења истраживања

Молимо све медије који буду преносили резултате овог истраживања, да се придржавају ових препорука.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog