Vijesti

Vlada TK: Kompanija za iznajmljivanje vozila dobila sredstva za medije

Novinarstvo na aparatima...

Krajem jula, sad već izborne godine iza nas Vlada Tuzlanskog kantona donijela je odluku o raspisivanju Javnog poziva za  raspodjelu sredstava sa potrošačke jedinice „Mediji za 2024. godinu“. Na dispoziciji komisija u sastavu Mensur Begić, predsjednik, Smajlović Selma član i Kotorić Belma član, mogli su da raspodijele 250.000 KM.

Iako  je poziv bio javni, rezultati su bili tajni

 

Novinarka Anisa Mahmutović 3. decembra 2024. godine obratila se predsjedniku komisije za raspodjelu sredstava za medije i službeniku za odnose s javnošću Vlade Tuzlanskog kantona Mensuru Begiću  sa upitom o rezultatima Javnog poziva raspisanog krajem jula, čiji rezultati ni četiri mjeseca kasnije nisu bili dostupni na stranici ove institucije, niti vidljivi na oglasnoj ploči.

Prema informacijama koje su nam kazale kolege rješenja su im uručena u vrijeme potpisivanja ugovora.

Nakon što iz Vlade Tuzlanskog kantona nije stigla potvrda o zaprimljenom upitu novinarka se obratila 4. decembra putem vibera predsjedniku komisije Begiću kako bi provjerila da li je njen mejl evidentiran, te s pitanjem mora li uputiti  Zahtjev za pristup informacijama ili dokument koji bi trebao biti javan može biti dostavljen elektronskom poštom.

Upućena je da svoj Zahtjev dostavi putem pisarnice Uredu Vlade Tuzlanskog kantona s konstatacijom:

„Kako nije javna? Svaki dokument Vlade je javan. Sve se objavi u Službenim novinama i svaki materijal se može dobiti, a u izradi je nova stranica kako bi novinari mogli imati uvid u sve materijale sa sjednica.“

Istog dana zahtjev je predat u Tuzli na pisarnici Vlade Tuzlanskog kantona.

Ipak, rezultati Javnog poziva o raspodjeli sredstava za medije nisu dostavljeni do 19. decembra popodnevnih sati kada se novinarka ponovo putem mejla obraća uredu premijera Tuzlanskog kantona Irfana Halilagića, ali i Transparency International BiH i Ombudsmanu BiH s obavještenjem da službenik za odnose s javnošću rezultate Javnog poziva nije želio dostaviti mejlom iako su prema pravilima transparentnosti trebali biti oglašeni putem službene web stranice ili na oglasnoj ploči, a da rezultati istog do tog trenutka nisu dostavljeni ni putem pošte.

Nakon pokretanja postupka pred institucijom Ombudsmana Bosne i Hercegovine, 26. decembra 2024. godine rezultati Javnog poziva zajedno sa pratećom dokumentacijom su dostavljeni na adresu novinarke.

Prema dokumentaciji koju objavljujemo komisija u sastavu Begić, Smajlović, Kotorić  su medijima sredstva raspodijelili prema  sljedećim kriterijima:

„Kvalitet dostavljenog programskog projekta, kapacitet organizacije da provede programski projekat, broj predstavljenih tematskih oblasti kroz dostavljeni projekat, BROJ PRATILACA OSNOVNNOG SLUŽBENOG PROFILA NA DRUŠTVENIM MREŽAMA (facebook, instagram), broj posjeta za web portale, kvalitet uspješnosti ranije realiziranih projekata.“

 

Dijeljenje saopštenja Vlade TK najplaćenije

Prema kriterijima koje smo naprijed naveli najuspješniji portali su bili:

TIP.ba (DSO T-Media, Tuzla) kome je za Izvještavanje o aktivnostima rada Vlade TK i Afirmaciju poduzetništva i obrtništva u TK dodijeljeno ukupno 16.000 KM.

Tuzlainfo ( DSO Promus, Tuzla) je za Promociju poduzetništva i obrtništva i Izvještavanjima o aktivnostima Vlade TK dobio 14.000 KM.

Vlada Tuzlanskog kantona

Među dobitnicima grantova za Aktuelnosti Vlade Tuzlanskog kantona je i portal Sodalive iz Lukavca (Mono Digital d.o.o Lukavac) kome je za aktuelne informacije Vlade TK i Investicije Vlade TK-a dodijeljeno 13.000 KM.

Iako je ukupno 11 projekata koji se tiču Aktivnosti Vlade TK, nejasni su profesionalni kriterijumi koji upravo ovaj projekat drastično odvajaju u zavisnosti od portala do portala.

Tako je Tuzlanski.ba (DSO Unomedia Tuzla) za ovaj projekat dobio 9.000 KM, dok je za isti projekat portalu Balans dodijeljeno 3.500 KM, a RTV Glas Drine 8.000 KM.

Da je pravljena nepoznata razlika i među lokalnim radio-televizijskim stanicama govore podaci da je televiziji RTV Slon dodijeljeno 26.000 KM, dok je RTV Glas Drine dodijeljeno 14.000 KM, Radio Kameleonu 17.000 KM, a televiziji Tatabrada iz Srebrenika 9.500 KM.

 

Nisu samo mediji dobili podršku za svoj rad

Vlada Tuzlanskog kantona je vidljivo iz dostavljene dokumentacije novac iz Budžeta građana Tuzlanskog kantona namijenjen medijima dodjeljivala i udruženjima za edukaciju i kreativno stvaralaštvo, portalima koji nemaju javno poznatu vlasničku strukturu i agencijama za popravku računara i periferne opreme (Agencija Inform, Živinice 7.000 KM.)

Inform agencija nije jedina firma kojoj su dodijeljena sredstva namijenjena medijima. Kompanija Mrkić d.o.o Tuzla osnovnom djelatnošću registrirana je za poslove iznajmljivanja vozila, što smo utvrdili i uvidom u njihovu stranicu.

Ipak, komisija nije podijelila raspoloživa sredstva pa je tako od 250.000 KM podijeljeno 223.000 KM. Pored toga, još 3.000 KM tokom godine dodijeljene su RTV Lukavac za praćenje kulturnog događaja, te ukupna realizacija bila je 226.000 KM.

Također tome dodajemo i 3,2 miliona KM izdvojenih za kantonalni servis koji prema svojim obavezama prati rad Vlade TK, dolazimo do cifre od oko 3,5 miliona KM koje su građani TK izdvojili za „praćenje aktivnosti Vlade TK“.

Još je važno napomenuti da dolaskom Vlade Tuzlanskog kantona koju predvodi Irfan Halilagić i skupštinske većine koju predvodi Žarko Vujović kantonalni medijski servis preživljavao je ozbiljne kadrovske promjene u vidu odlazaka novinarki i urednica sa višedecenijskim iskustvom i nagradama za svoj rad. O pritiscima na medijske radnike koji su orkestrirani iz kantonalnih odbora stranaka kojima pripadaju nikada nisu javno govorili.

Irfan Halilagić

Za predsjednika Udruženja BH novinari Marka Divkovića Halilagić kopira i aminuje već primjenjivane metode koje realizuju osobe pod njegovom kontrolom.

„Ispunjava želje onih koji su ga kao totalnog anonimusa, referenta, instalirali na tu poziciju. To ujedno znači da SDA ili nema sposobnijih kadrova ili ima, ali oni neće slijepo da slušaju. Činjenica da među dobitnicima budžetskog novca ima i onih koji nemaju veze sa medijima, samo potvrđuje ovakav stav.“

Prema mišljenju predsjednika Udruženja BH novinara, medijiski radnici su se odlučili za šutnju i iz razloga što se neki duži period „podobro češu od kantonalni budžet“.

„Dio medija, prvenstveno tzv. portala, pokrenuti su upravo sa ciljem da se muzu javni novci. Novinarstvo je tu sredstvo i ujedno žrtva grebatorske strategije. Kada se zna ko odlučuje o tome ko će i koliko dobiti, po vrlo diskutabilnim, preciznije neshvatljivim kriterijima, sve postaje jasnije.“

Za novinarku Rubinu Čengić razlog neobjavljivanja rezultata grantova za medije jeste što dodjela nije urađena transparentno i u skladu sa potrebama ili profesionalnim dostignućima, odnosno u skladu sa radom u javnom interesu. S obzirom na to da je izostala reakcija medija Čengić smatra:

„Pretpostavljam da se vlasnici ne žele zamjerati politici ili se nadaju nekom novom grantu, a možda su neki od dobitnika granta vlasnici nekog medija. Mi danas imamo stotine portala za koje ne znamo ko su vlasnici, finansijeri ili odgovorne osobe, što je strašno. Zabrinjavajuća je šutnja novinara i urednika, ali moguće da se i oni ne žele zamjerati jer možda neko njihov radi u ministarstvu ili slično. Možda se plaše iz nekog drugog razloga, a možda samo vjeruju da se ništa ne može promijeniti. U svakom slučaju to je odluka koju treba propitivati i insistirali na tome, novinari, zastupnici, aktivisti, revizori, svi kojima je stalo do javnog novca.“

 

Anisa Mahmutović

Frontal

Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog