Kultura
U Historijskom muzeju u Sarajevu otvorena izložba "Retroperspective 70" (FOTO)
Povodom obilježavanja sedamdesete godišnjice postojanja i djelovanja Udruženja likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti i dizajnera u Bosni i Hercegovini - ULUPUBiH, prošli četvrtak je u Historijskom muzeju svečano otvorena izložba RETROPERSPECTIVE 70.
Na samom početku otvaranja mnogobrojne posjetioce je pozdravila direktorica Historijskog muzeja Elma Hašimbegović, koja se kratko osvrnula na značaj ove jubilarne izložbe, kao i saradnju njihovog stručnog tima sa ULUPUBiH, prilikom pripreme građe za ovu izložbu i dala riječ predsjednici ULUPUBiH Samini Tanović, koja je takođe pozdravila sve prisutne i održala uvodni govor.
„Ova izložba nije samo pregled prošlih sedamdeset godina; ona je svjedočanstvo našeg zajedničkog nasljeđa, truda, kreativnosti i neiscrpne strasti prema umjetnosti i dizajnu. Kroz priče i radove prikazane ovdje, prisjećamo se naših osnivača, pionira koji su gradili temelje ovog udruženja, njihove vizije koja nas inspiriše i danas, ali i svih onih koji su kroz decenije doprinosili njegovom razvoju, bilo kroz umjetnička djela, inovativne ideje ili nepokolebljivu podršku zajednici.
Neka ova izložba bude podsjetnik o značaju umjetnosti i dizajna u našem društvu i motivacija da zajedno nastavimo da gradimo svijet u kojem kreativnost i znanje imaju ključnu ulogu“, kazala je Samina Tanović, predsjednica ULUPUBiH.
Proces istraživanja, kojeg je realizovao tim Historijskog muzeja BiH, vodila je istoričarka umjetnosti i kustos izložbe Elma Hodžić, koja se takođe obratila mnogobrojnim posjetiocima. Naglasila je da je ova izložba jedan putokaz koji nas vodi iz prošlosti u savremenost. Izložba je nastala s ciljem da se prikažu priče iz dinamične, a nepravedno zapostavljene i nedovoljno istražene, prošlosti ULUPUBiH, ali i da se ukaže na važnost udruženja u razvoju Bosne i Hercegovine. Budući da je arhiva ULUPUBiH djelimično uništena, iskoristila je ovu priliku da zamoli sve posjetioce da ukažu na eventualne greške, te dopunu izgubljenih podataka.
“Izložba, koncipirana kao prilog historiji ULUPUBiH, zapravo govori o prošlosti Bosne i Hercegovine kroz prizmu umjetnosti i dizajna. Brojni izazovi u realizaciji ovog kompleksnog projekta poslužili su kao dodatna motivacija da se izložba ipak desi, i to u godini kada ULUPUBiH obilježava važan jubilej. Velika je čast i odgovornost historiografski tematizirati ULUPUBiH, pa se nadam da će izložba poslužiti kao osnova koja će se u budućnosti unaprijediti i obogatiti novim pričama i eksponatima”, rekla je Elma Hodžić kustos Historijskog muzeja BiH.
Prisutnima se obratio i uvaženi prof. dr Fehim Hadžimuhamedović, koji je u svom govoru ukazao na važnost dizajna i primijenjene umjetnosti, te dao opšti istorijski osvrt o ovim disciplinama, povlačeći paralelu o tendencijama dizajna nekad i danas. Istakao je značaj ULUPUBiH i uticaj ovog strukovnog udruženja, ne samo na razvoj tendencija dizajna Bosne i Hercegovine, nego i šireg regiona.
Izložbu je zvanično otvorila predsjednica ULUPUBiH Samina Tanović, uz kratak govor, kroz koji se zahvalila svim kolegama, članovima udruženja i saradnicima koji su dali svoj doprinos kako bi ova izložba bila realizovana. Posebno je izdvojila i zahvalila na predanosti i stručnosti prvim saradnicima, kustosu Historijskog muzeja Elmi Hodžić, kao i grafičkom dizajneru Tariku Hodžiću, koji je autor kompletnog vizuelnog grafičkog rješenja izložbe.
Posjetioci izložbe imaju jedinstvenu priliku da pogledaju razvoj ULUPUBiH, od njegovih najranijih početaka do danas. Od prve osnivačke skupštine, razvoja samog udruženja, uticaja na razvoj i osnivanje važnih kulturnih i obrazovnih institucija, kao što su: Galerija Collegium Artisticum, Akademija likovnih umjetnosti u Sarajevu, te aktivnog učešća u organizaciji Olimpijade ZOI 84. Izložba je podijeljena po dekadama, a svaka dekada nudi bogat uvid u istorijski sadržaj. U pripremi postavke je korištena građa djelimično sačuvanog arhiva ULUPUBiH, koja je početkom 2024. godine prošla kroz proces obrade i digitalizacije.
Ekipa Frontala posjetila je izložbu, razgovarala sa jednim od posjetilaca i pitala ga koliko je on zadovoljan ovom postavkom: "Lijepo je vidjeti na jednom mjestu istorijski presjek nekih od najvažnijih kreativnih dostignuća bosanskohercegovačkih umjetnika, od logotipa naših industrijskih giganata do muzičke produkcije i kreativnih rješenja za LP ploče, preko Olimpijade do fotografija. Bilo bi dobro da ova izložba posjeti i druge gradove u BiH, tek tada bi se vidjelo koliko je ULUPUBiH bio značajan za razvoj mnogih oblasti u BiH. Sve u svemu zadovoljan sam viđenim i čestitam na trudu da se ovakva izložba uredi i postavi baš u ovom obliku", rekao nam je posjetilac ove izložbe.
Na izložbi su pored istorijskog dijela, simbolično predstavljeni i radovi sedamdeset aktuelnih članova udruženja iz svih sekcija primijenjene umjetnosti i dizajna. Ovaj centralni dio postavke prikazuje bogatu sliku sadašnjosti, kao i budućnosti ULUPUBiH. Svoje radove izložili su:
Adis Elias Fejzić, Adnan Hajrulahović Haad, Agdal Nuhanović, Aleksandra Nina Knežević, Alisa Teletović, Alija Hafizović Haf, Almin Zrno, Amela Jesenković Obrenović, Amer Mržljak, Amila Smajović, Amir Berbić, Amna Mahić Bajrović, Amra Zulfikarpašić, Andrej Đerković, Ata Omerbašić, Benjamin Kavazović, Bernard Pavlinović, Bojana Mikulić, Čedomir Kostović, Dejan Slavuljica, Drago Handanović, Eldina Kožljak, Emina Husedžinović Ibrahimović, Emina Lagumdžija, Emir Durmišević, Ensar Hadžić, Goran Kukić, Goran Mulahusić, Halida Emrić, Iman della Luna Glušac, Ismar Žalica, Ismet Berbić, Jasminko Mulaomerović, Kenan Tuzi, Lejla Čehajić, Ljiljana Majkić, Ljiljana Šaković Mujan, Ljubomir Todorović, Maja Žmukić, Mia Čukle Hamulić, Mihajlo Atijas, Mila Melank, Miodrag Spasojević Štrika, Mirza Hasanefendić, Muamer Adilović, Naida Čelik, Nanda Agić, Nedžad Begović, Nermina Begović, Osman Arslanagić, Pavle Kovač, Rajko Poštar, Ramiz Pandur, Rebeka Abdagić, Samina Tanović, Samir Plasto, Sandro Drinovac, Sanja Džeba, Saša Vidaković, Sead Emrić, Selma Mahmutović, Sonja Radan, Stjepan Roš, Tanja Roš, Tarik Hodžić, Tarik, Jesenković, Vanesa Prodanović, Velija Hasanbegović, Zoran Kanlić i Zoran Lešić.
Realizaciju projekta je omogućilo Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo i Grad Sarajevo, uz podršku brojnih sponzora i prijatelja. Izložba je postavljena na duži vremenski period i dostupna posjetiocima u Historijskom muzeju Bosne i Hercegovine.