Svijet

Propao državni udar južnokorejskog predsjednika, odrekla ga se i njegova stranka

Južnokorejski parlamentarci zatražili su pokretanje opoziva predsjednika države koji je najprije proglasio pa ukinuo vanredno stanje, čime je izazvao najveću političku krizu u toj zemlji unazad posljednjih nekoliko decenija.

Objava o vanredom stanju pokrenula je okršaj između predsjednika Jun Suk Jola i parlamenta koji je odbio pokušaj suspenzije političkih aktivnosti i cenzure medija, dok su za to vrijeme naoružani vojnici ušli u zgradu parlamenta u glavnom gradu Seulu, prenosi Index.hr.

Glasanje o prijedlogu zakona o opozivu predsjednika u parlamentu trebalo bi da se održi u petak ili subotu, izvijestila je novinska agencija Jonhap.

"Prijedlog opoziva predsjednika Jun Suk Jola biće pred poslanicima sutra u parlamentu, a glasanje je zakazano za 6. i 7. decembar", navodi agencija, prenosi Tanjug.

Najveća opoziciona Demokratska stranka i pet drugih manjih opozicionih partija, uključujući Partiju obnove Koreje i Reformsku partiju, podnijele su danas prijedlog o opozivu južnokorejskog predsjednika.

Zahtjev za opoziv potpisao je 191 opozicioni poslanik bez podrške poslanika vladajuće stranke.

Parlament bi trebalo da se sastane 5. decembra u ponoć kako bi razmotrio prijedlog zakona o opozivu, a nakon toga glasanje se mora održati 24 sata kasnije, ali ne kasnije od 72 sata.

Za usvajanje opoziva potrebno je 200 glasova u parlamentu.

Junova stranka kontroliše 108 mjesta u parlamentu od 300 poslanika.

Ukoliko opoziv bude odobren, predsjednik će biti suspendovan dok Ustavni sud ne donese konačnu odluku.

Južnokorejski poslanici zatražili su opoziv predsjednika nakon što je juče proglasio vanredno stanje, a nekoliko sati kasnije ga, pod pritiskom, povukao.

Vladajuća Stranka narodne moći pozvala je predsjednika i cijeli njegov kabinet, uključujući nacionalnog ministra odbrane Kim Jong-Juna, da podnesu ostavku. Čelnik stranke Han Dong-Hon rekao je da se o sva tri pitanja dugo raspravljalo tokom višečasovnog sastanka.

Članovi stranke uglavnom su se složili oko smjene vlade i ministra odbrane, ali nisu našli konsenzus o tome treba li sadašnjeg predsjednika izbaciti iz stranke. Još jedan sastanak biće održan danas.

 

Povezana vijest: Predsjednik Južne Koreje proglasio ratno stanje

Foto: EPA
Izvor: nezavisne.com/index.hr
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog