Politika

U Mostaru usaglašena odluka o glavnom pregovaraču; Ostala otvorena pitanja o Planu rasta

Teška politička pitanja poput Ustavnog suda BiH, stranog intervencionizma , ispunjavanja obaveza na evropskom putu , Planu rasta i dalje su otvorena. Nakon sastanka lidera stranaka paralementarne većine na nivou BiH u Mostaru, napravljeni su određeni pomaci prije svega kada je u pitanju usvjanje zakona o graničnoj kontroli i zaštiti ličnih podataka, koji bi do kraja sedmice trebalo da budu na Savjetu ministara a naredne sedmice na Parlamentarnoj skupštini BiH.

Potvrđeno je da glavni pregovorač sa EU ne može biti iz istog naroda kao predsjedavjući Savjeta ministara i ministar spoljnih poslova, što u ovom trenutku znači da je to Srbin. Prijedlog SNSD-a da nakon dobijanja datuma pregovora više niko ne bi mogao nametati rješenja osim domaćih institucija nije dobio podršku partnera iz Trojke.

Obrt u obavezama za Plan rasta koji BiH donosi 2 milijarde KM. Nakon sastanka u Mostaru rečeno je da je EU odustala od zahtjeva da se ukine entitetsko glasanje u Savjetu za državnu pomoć i Konkurencijskom vijeću, uslovu na koji Republika Srpska nije pristajala već je navedeno da se odluke u tim tijelima donose na bazi stručnosti. Ali Brisel je ispostavio novi zadatak, uvođenje viza za 7 zemalja s kojima BiH ima bezvizni režim. I dalje je sporno što EU sredstva iz Plana rasta uslovljava popunjavanjem Ustavnog suda , do jula 2025. godine.

- Navodi se neka Mapa puta vezano za rješavanje statusa stranaca u Ustavnom sudu. Mi želimo da jasno i glasno piše da treba donijeti novi Zakon o US BiH po kome će biti riješeno pitanje stranih sudija. Čak sam, predložio i da popuna Ustavnog suda i zakon o Ustavnom sudu idu paralelno i da to bude decembar 2025. godine neki rok za BiH. Imamo saglasnost HDZ ali ne Trojke - rekao je Radovan Višković, potpredsjednik SNSD-a.

Lideri stranaka većine saglasni su da SDA preko premijera pet kantonalnih vlada u kojima ima vlast, zlopupotrebljava Mehanizam koordinacije i osporava paket reformi za Plan rasta u Radnom tijelu koje odluke donosi konsenzusom.

- Objektivno još uvijek imamo ovu opstrukciju kada su u pitanju pojedini kantoni, ja sam razgovarao sa nekim premijerima tih kantona ali i dalje ostaju te njihove primjedbe - istakao je Nermin Nikšić, predsjednik SDP-a BiH.

Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH, ističe da je ostalo još otovrenih pitanja.

- Ostalo je još otvorenih pitanja i dogovoreno je da presjedavajuća Savjeta ministara sazove Radni tim pa da se tačno kaže šta je ostalo da se uradi - poručio je Čović.

Prijedlog SNSD-a da sa datumom početku pregovora BiH sa EU prestane OHR-ov intervencionizam nije prošao. HDZ BiH ga je prihvatio ali ne i stranke Trojke. Iako je Nikšić rekao da se zalaže sa samostalnost u radu domaćih aktera ostaje nejasno zašto je odbio da podrži takav zaključak.

- Јa sam puno sretniji, puno više volim kada se mi dogovorimo i kada mi donosimo rješenja nego kada nam bilo ko nameće - dodao je Nikšić.

- Zemlja, koja ima ambicije da postane ravnopravni član EU, jednog dana morala da dobije suverenitet, koji se ogleda u tome da imate neotuđivo pravo donošenja odluka, a ne da neki strani protektor može da to radi. Kad dobijete datum za pregovore, i to je bio naš prijedlog, od tog datuma ne bi više niko to mogao. To nije prihvaćeno - dodao je Višković.

Na sastanku je usaglašena odluka o imenovanju glavnog pregovarača BiH sa EU i dvojice zamjenika, ali se o imenima nije govorilo. Barem pred novinarima. Od ministra finasija i trezora zatraženio je da dostavi prijedlog budžeta, a razgovarano je i o mogućnosti da se dio prihoda Centralne banke BiH rasporedi u entitetske budžete.

 

Izvor: rtrs.tv 
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog