Svijet

PRVI DIREKTAN „SUDAR” AMERIČKE I RUSKE VOJSKE

Trka Vašingtona i Moskve za olupinom „ripera” u Crnom moru

Izviđački dron koji je poslao Pentagon našao se na oko 60 kilometara od krimske luke Sevastopolj, unutar vazdušnog prostora koji su Rusi uspostavili kad je počeo rat u Ukrajini.

Vašington i Moskva trudili su se duže od godinu dana da izbegnu direktan konflikt svojih vojski, a sad se dogodilo i to – ruski borbeni avion udario je američki dron iznad Crnog mora, podgrevajući strah od eskalacije rata u Ukrajini.

Kremlj je juče pozvao SAD da prestanu da izvode „neprijateljske letove” u blizini ruske granice. Vlada s Crvenog trga poručila je da su odnosi između SAD i Rusije u „žalosnom stanju” i na najnižem nivou i potvrdila da dve vlade nisu imale kontakt na visokom nivou od incidenta s dronom u utorak.

Izjave su usledile dan nakon bliskog susreta ruskog lovca i američkog izviđačkog drona, koji je posle incidenta pao u Crno more. To je prvi poznat fizički dodir između američke i ruske vojske od izbijanja rata u Ukrajini, piše „Njujork tajms”.

Iz Vašingtona su optužili Moskvu za „bezobzirno i neprofesionalno ponašanje”, a Pentagon je upozorio na opasan čin „koji bi mogao da dovede do pogrešnih procena i nenamerne eskalacije”.

Prema tvrdnjama američkog Ministarstva odbrane, dron „riper” srušio se nakon što su ga presrele dve ruske letelice i nakon što ga je jedna od njih udarila u propeler. Navodi se da su ruski avioni pre toga izbacivali gorivo na američku bespilotnu letelicu i približavali joj se na nebezbednoj udaljenosti.

„Naša letelica je izvodila rutinske operacije u međunarodnom vazdušnom prostoru kad ju je presreo i udario ruski avion, što je rezultiralo padom i potpunom gubitkom letelice”, izjavio je general američkih vazduhoplovnih snaga Džejms Heker, dodajući da se zamalo srušio i ruski lovac „su-27”.

Pentagon saopštava da je bespilotna letelica bila toliko oštećena da više nije mogla da se kontroliše, zbog čega je američka vojska odlučila da obori „riper”. U američkoj armiji procenjuju da i „su-27” mora da je oštećen i da se ruske snage nisu domogle krhotina drona, kao i da SAD čine sve da pali dron ne završi u „pogrešnim rukama”. Bela kuća je juče potvrdila da Amerika nije izvukla letelicu i da dron možda nikad i neće biti povraćen.

Rusija negira da je njen lovac dodirnuo američki dron. Kako saopštavaju iz Kremlja, američki dron je leteo iznad Crnog mora prema ruskoj granici s isključenim predajnikom (koji omogućava da letelica bude lokalizovana) pa su ruski avioni krenuli da identifikuju letelicu. Moskva poriče da je upotrebila oružje i tvrdi da nije bilo dodira između američkog drona i ruskih aviona, kao i da su se lovci bezbedno vratili kući. Dodaje se da se američki dron nekontrolisano ponašao, da je gubio na visini i konačno pao u more zbog naglog manevra, kao i da je povredio privremeni ruski vazdušni prostor uspostavljen zbog „specijalne vojne operacije”. RT javlja da se prema nezvaničnim podacima dron našao na oko 60 kilometara od krimske luke Sevastopolj, unutar vazdušnog prostora koji je Moskva uspostavila kad je počeo rat u Ukrajini.

Glasnogovornik Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi izjavio je da su ruske akcije bile „nebezbedne”, ali da incident neće sprečiti američke letelice da i dalje lete u međunarodnom vazdušnom prostoru iznad Crnog mora. Stejt department upućuje na „bezobzirno kršenje međunarodnog prava”.

Američke vlasti pozvale su na razgovor ruskog ambasadora u SAD Anatolija Antonova. Ambasador je kazao da Moskva u ovom incidentu vidi provokaciju i da Rusiju „zabrinjavaju neprihvatljive aktivnosti američke vojske u blizini naše granice”.

„Šta rade nekoliko hiljada kilometara daleko od SAD? Skupljaju obaveštajne podatke, koje posle koristi kijevski režim da bi napao naše oružane snage i teritoriju”, kazao je Antonov.

„Kakva bi bila reakcija američkih vazduhoplovnih snaga i mornarice da se ruski napadački dron našao blizu San Franciska ili Njujorka? Siguran sam da bi akcije američke vojske bile beskompromisne i da ne bi dozvolila povredu vazdušnog ili morskog prostora”, dodao je ambasador.

Antonov je u izjavi za Si-En-En pomenuo da je Moskva na vreme obavestila druge zemlje o uspostavljanju privremene vazdušne zone zbog rata u Ukrajini.

Bi-Bi-Si je javio da su britanski i nemački borbeni avioni istovremeno presreli ruski avion koji je leteo iz Rusije ka ruskoj enklavi Kalinjingrad preko Estonije, a nije komunicirao s estonskom kontrolom leta.

Američke i ruske letelice često se nađu jedna blizu druge, ali je situacija sad osetljivija zbog rata u Ukrajini i opasnosti da dve najjače nuklearne sile uđu u neposredan sukob. Ovo je retka prilika kad su SAD morale da obore svoju letelicu zbog incidenta s ruskim snagama.

„Riper” je dron kojim rukovodi komanda iz Amerike. Ova letelica pribavlja obaveštajne podatke i može da izvodi i precizne napade. Od ruskog napada na Ukrajinu, Amerika je, kao i Britanija, često slala letelice u međunarodni vazdušni prostor iznad Crnog mora.


Patrušev: Pokušaćemo da izvadimo ostatke letelice

Moskva – Rusija će pokušati da izvadi ostatke američkog vojnog drona koji je pao u Crno more, izjavio je juče sekretar Saveta za bezbednost Rusije Nikolaj Patrušev, preneo je Rojters. Istovremeno, da podsetimo, direktor Ruske spoljne obaveštajne službe Sergej Nariškin rekao je da postoje tehničke mogućnosti da se pokupi olupina američkog drona, prenele su RIA Novosti. „Čini mi se da postoje takve tehničke mogućnosti”, odgovorio je Nariškin novinaru u programu „Moskva. Kremlj. Putin” na pitanje da li je moguće pronaći i proučiti olupinu američkog drona koji se srušio u Crno more.

 

Izvor: politika.rs 
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog