Svijet

Kult Bandere u Ukrajini neprihvatljiv za Poljsku

Posle protesta poljskog premijera sa tviter naloga Vrhovne rade uklonjena je objava s likom ukrajinskog naciste koji je počinio zločine nad Poljacima.

Насловна фотографија: Командант украјинске војске Валериј Залужни објавио је своју слику с Бандериним портретом (Фото: „Твитер”)

Dok ruske obaveštajne službe od samog početka rata upozoravaju na pretenzije Poljske na zapadni deo Ukrajine, otvaraju se sve ozbiljnije pukotine u savezništvu Varšave i Kijeva. Iako ih ujedinjuju bliski odnosi s Vašingtonom i namera da oslabe Rusiju, Poljaci i Ukrajinci imaju veoma opterećujuću prošlost koja datira od Drugog svetskog rata.

Nedavni zahtev poljskog premijera Mateuša Moravjeckog da se sa tviter naloga Vrhovne rade ukloni objava povodom rođendana Stepana Bandere, vođe nacističke Organizacije ukrajinskih nacionalista (UPA), pokrenuo je brojne reakcije i pokazao da Poljaci nisu zaboravili zverstva koja su u Galiciji počinile Banderine pristalice.

Na pitanje novinara kako Poljska gleda na objavu ukrajinske rade, Moravjecki je u ponedeljak odgovorio da su Poljaci izuzetno kritični prema veličanju Bandere i da tu ne može biti nijansi. Najavio je da će u razgovoru s ukrajinskim kolegom Denisom Šmigalom to veoma jasno reći. Moravjecki je rekao da je nedopustivo da ukrajinske institucije veličaju ličnost „koja je bila ideolog tih zločinačkih vremena”, kad su pod nemačkom okupacijom Ukrajinci počinili strašne zločine. Takođe je dodao da ne može biti popustljivosti prema onima koji ne žele da priznaju da je taj „strašni genocid” nešto nezamislivo ni da se iskupe priznavši krivicu.

Objava s Banderinim likom uklonjena je s tviter naloga Vrhovne rade, ali je pokrenula niz podsećanja na Volinski masakr iz 1943. godine, kad su ukrajinski nacionalisti napali oko 150 poljskih sela i pobili između 100.000 i 150.000 Poljaka. Ovaj zločin Poljaci smatraju genocidom i etničkim čišćenjem i doneli su i zakon koji na taj način ocenjuje ovo stradanje.

Međutim, u Ukrajini postoje različita mišljenja o Banderinoj ulozi. Deo Ukrajinaca smatra Banderu borcem za samostalnu ukrajinsku državu, čime opravdavaju akcije UPA protiv Poljaka i Sovjeta. Neki se pozivaju na nemačke dokumente koji govore o borbama pripadnika UPA protiv Nemaca i na kraju boravku Bandere u nacističkom logoru. Međutim, ne pominju da je on imao posebne uslove: zasebnu ćeliju s nameštajem, tepihom i slikama na zidovima, mogao je da komunicira sa zatvorenicima sličnog statusa i primao je pakete.

I glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine Valerij Zalužni objavio je svoju fotografiju s pozadinom na kojoj je Banderin portret. Veličanje Bandere zapravo je zvanična politika ukrajinske vlade i mnoge njene agencije i zvaničnici redovno su davali izjave o „heroju Banderi”.

Skandala s veličanjem Bandere, koji je za Ukrajince heroj, a za Poljake nacista, bilo je i ranije. „Crni niz” izjava pokrenuo je ukrajinski ambasador u Berlinu Andrej Meljnik, koji je otvoreno kritikovao Nemačku zbog spore i nedovoljne pomoći u naoružanju, čak je uvredio nemačkog kancelara Olafa Šolca nazvavši ga „uvređenom džigericom”. Usput je veličao Banderu i njegove sledbenike napisavši da oni nemaju nikakve veze s masakrima Poljaka i Jevreja. Kad se Nemcima „prepunila čaša”, Meljnik je povučen iz Berlina i imenovan za zamenika ministra spoljnih poslova u Kijevu.

Bandera je ukrajinski simbol krajnje desničarskog pokreta, naročito u zapadnoj Ukrajini i njegov lik i delo su naširoko korišćeni za mobilizaciju antiruskih osećanja. Još od prve obojene revolucije Ukrajinci su počeli da daju imena ulicama po Banderi i Petljuri, predvodniku ukrajinske borbe za nezavisnost nakon oktobarske revolucije. Kada je 2007. godine podignut spomenik Banderi u Lavovu udruženje „Savez Poljaka u Ukrajini” nazvalo je to velikom provokacijom.

Pre nekoliko godina, lider vladajuće partije Pravo i pravda i neformalni lider Poljske Jaroslav Kačinjski kategorički je izjavio da Ukrajina „sa Banderom neće ući u Evropu”, a poljski parlament je usvojio „zakon protiv banderizma”, prema kojem za veličanje vođe OUN-UPA u Poljskoj preti zatvorska kazna do tri godine.

„Treba zvati stvari pravim imenom. Bandera je ubio više od 100.000 Poljaka i oko 40.000 svojih. Nošenje transparenata s portretima razbojnika i njihovo pretvaranje u heroje može imati fatalne posledice u budućnosti. Sledeća generacija može da se klanja đavolu, pošto je Bandera to bio”, rekao je šef poslaničkog kluba Pavel Kukiz predstavljajući predlog ovog zakona. Njegove reči očigledno su bile proročke.

 

Извор: politika.rs
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog