Svijet
Ruska odmazda za Belgorod dronovima kamikazama
Iran kaže da tvrdnja da je on prodao Moskvi dronove samoubice ima političku pozadinu i da je šire zapadni izvori.
Eksplozije i sirene opet su odjekivale Kijevom, dok stanovnici ne izlaze iz skloništa. Rusi su centar ukrajinske prestonice juče gađali bespilotnim letelicama koje su oštetile stambene objekte i izazvale eksplozije u kojima je ranjeno 19 i nastradalo bar troje ljudi, među njima i trudnica. Pogođena je centralna struktura grada u Ševčenskom okrugu, u kojem se nalaze univerziteti, barovi i restorani.
Nakon prethodnog raketiranja, koje je pre nedelju dana odnelo 19 života, a predstavljalo je odgovor za ukrajinski napad na Krimski most, ponovni ruski udari su odgovor na Belgorod. Naime, ruski zvaničnici iz Belgoroda optužili su Ukrajinu da stoji iza napada na vojni poligon, kad je ubijeno 11 regruta. Novinar Rojtersa izvestio je juče da je video da na delu drona korišćenog u napadu na Kijev piše „Ovo vam je za Belgorod”. Dronovi kamikaze su bespilotne letelice i poznate su kao „lutajuća municija”, jer su u stanju da čekaju neko vreme u oblasti identifikovanoj kao potencijalna meta. Mali su, prenosivi i lako se lansiraju. Teško ih je otkriti i mogu se ispaliti iz daljine. Nazivaju ih kamikaze jer su za jednokratnu upotrebu, koja bi, pak, mogla imati višestruko dejstvo. Naime, jučerašnje raketiranje ukrajinske prestonice odjeknulo je i u Teheranu, jer Kijev ističe da su udari izvedeni iranskim dronovima kamikazama kojima je na meti bio i Nikolajev. Teheran, koji bi mogao da bude predmet rasprave o uvođenju novih sankcija, ako se potvrdi njegova umešanost u rat u Ukrajini, oštro je odbacio optužbe negirajući da je Rusiji isporučio dronove. Portparol iranskog Ministarstva spoljnih poslova Naser Kanaani istakao je da ova vest ima politički pozadinui da je šire zapadni izvori. Podvukao je da Iran nije isporučivao oružje nijednoj strani u ratu. Nije tajna da Rusija poseduje i koristi iranske dronove, što ne znači da Teheran nema pravo kada kaže da ih nije prodao Moskvi, jer Rusija ima brojne druge načine da ih nabavi, recimo preko Sirije i Iraka.
Osim u Kijevu, eksplozije su se čule i u regionu Odese, Harkova i u Nikolajevu. Ministarstvo odbrane Ruske Federacije saopštilo je da su njegove snage izvele udare na vojne ciljeve i objekte energetske infrastrukture širom Ukrajine. U gotovo svim regionima zato su na snazi upozorenja o vazdušnom napadu.
Ukrajinski premijer Denis Šmigal kaže da su ruske snage napale energetsku infrastrukturu u Kijevskoj, Dnjepropetrovskoj i Sumskoj oblasti. Naveo je da je bilo pet napada dronovima u Kijevu i da su oštećeni energetski objekti i stambena zgrada, usled čega su stotine naselja ostale bez struje, pa nije isključena mogućnost uvođenja povremenih restrikcija. Ukrajinska državna kompanija „Energoatom” saopštila je da je nuklearna elektrana u Zaporožju isključena s mreže zbog granatiranja od strane ruskih snaga, odnosno oštećenja jedne podstanice.
A ukrajinske snage su teritoriju Donjecke narodne republike gađale više od 40 puta. „Sputnjik” prenosi da su ruske snage u toj oblasti uništile desetine dronova. Rusija je pojačala odbranu leve obale Dnjepra duž cele linije kontakta s oružanim formacijama Ukrajine. Kijevski režim prebacuje na jug vojsku i tehniku radi izvođenja ofanzivne operacije, tvrdi administracija Zaporožja, dok je u Hersonskoj i Luganskoj oblasti ruska vojska odbila još jedan pokušaj kontraofanzive. A iz Minska stiže vest da je beloruska vojska preuzela kontrolu nad železničkom infrastrukturom u pograničnim oblastima s Ukrajinom kako bi sprečila provokacije. U saopštenju koje prenosi Tas navedeno je da u nameri da spreče akt sabotaže i provokacije vojnici nadgledaju mostove, drumske prelaze preko pruge, koloseke i stavljaju ih pod zaštitu, uspostavljajući položaje za potencijalnu upotrebu malokalibarskog oružja, kao i vojne opreme. Belorusko ministarstvo odbrane saopštilo je da će gotovo 9.000 ruskih vojnika biti raspoređeno u Belorusiji kao deo regionalnog grupisanja snaga radi zaštite beloruskih granica, te da trupe već pristižu.
Takođe, podaci „Gaskejda”, nemačkog operatera gasovoda, kažu da je protok gasa iz Nemačke do Poljske gasovodom „Jamal” pao na nulu, dok su isporuke ruskog gasa Evropi preko Ukrajine ostale stabilne.
Međutim, najveći strah u vreme rata, iako je reč o simulaciji, izaziva i sam pomen upotrebe nuklearnog oružja. Naime, u Belgiji je počela godišnja nuklearna vežba NATO-a koji će demonstrirati odbranu teritorije država članica nuklearnim oružjem. Od juče 14 članica alijanse održavaju godišnje nuklearne vežbe, a simulacije bi do kraja meseca trebalo da izvede i Rusija.
Podoljak: Rusiju izbaciti iz G20 i svih platformi
Savetnik ukrajinskog predsednika Mihailo Podoljak ističe da bi Rusiju trebalo izbaciti iz grupe G20 i ostalih međunarodnih organizacija jer je vreme da se stane na kraj ruskom licemerju. A zbog intenzivnih napada ruske vojske ministri spoljnih poslova zemalja unije poslaće nov paket vojne pomoći Ukrajini u vrednosti od 500 miliona evra koji obuhvata i obuku 15.000 vojnika.
Izvor: politika.rs
Foto: EPA-EFE/Oleg Petrasyuk)