Svijet

Ru­ska od­ma­zda za Bel­go­rod dronovima kamikazama

Iran ka­že da tvrd­nja da je on pro­dao Mo­skvi dro­no­ve sa­mo­u­bi­ce ima po­li­tič­ku po­za­di­nu i da je ši­re za­pad­ni iz­vo­ri.

Eks­plo­zi­je i si­re­ne opet su od­je­ki­va­le Ki­je­vom, dok sta­nov­ni­ci ne iz­la­ze iz sklo­ni­šta. Ru­si su cen­tar ukra­jin­ske pre­sto­ni­ce ju­če ga­đa­li bes­pi­lot­nim le­te­li­ca­ma ko­je su ošte­ti­le stam­be­ne objek­te i iza­zva­le eks­plo­zi­je u ko­ji­ma je ra­nje­no 19 i na­stra­da­lo bar tro­je lju­di, me­đu nji­ma i trud­ni­ca. Po­go­đe­na je cen­tral­na struk­tu­ra gra­da u Šev­čen­skom okru­gu, u ko­jem se na­la­ze uni­ver­zi­te­ti, ba­ro­vi i re­sto­ra­ni.

Na­kon pret­hod­nog ra­ke­ti­ra­nja, ko­je je pre ne­de­lju da­na od­ne­lo 19 ži­vo­ta, a pred­sta­vlja­lo je od­go­vor za ukra­jin­ski na­pad na Krim­ski most, po­nov­ni ru­ski uda­ri su od­go­vor na Bel­go­rod. Na­i­me, ru­ski zva­nič­ni­ci iz Bel­go­ro­da op­tu­ži­li su Ukra­ji­nu da sto­ji iza na­pa­da na voj­ni po­li­gon, kad je ubi­je­no 11 re­gru­ta. No­vi­nar Roj­ter­sa iz­ve­stio je ju­če da je vi­deo da na de­lu dro­na ko­ri­šće­nog u na­pa­du na Ki­jev pi­še „Ovo vam je za Bel­go­rod”. Dro­no­vi ka­mi­ka­ze su bes­pi­lot­ne le­te­li­ce i po­zna­te su kao „lu­ta­ju­ća mu­ni­ci­ja”, jer su u sta­nju da če­ka­ju ne­ko vre­me u obla­sti iden­ti­fi­ko­va­noj kao po­ten­ci­jal­na me­ta. Ma­li su, pre­no­si­vi i la­ko se lan­si­ra­ju. Te­ško ih je ot­kri­ti i mo­gu se is­pa­li­ti iz da­lji­ne. Na­zi­va­ju ih ka­mi­ka­ze jer su za jed­no­krat­nu upo­tre­bu, ko­ja bi, pak, mo­gla ima­ti vi­še­stru­ko dej­stvo. Na­i­me, ju­če­ra­šnje ra­ke­ti­ra­nje ukra­jin­ske pre­sto­ni­ce od­jek­nu­lo je i u Te­he­ra­nu, jer Ki­jev is­ti­če da su uda­ri iz­ve­de­ni iran­skim dro­no­vi­ma ka­mi­ka­za­ma ko­ji­ma je na me­ti bio i Ni­ko­la­jev. Te­he­ran, ko­ji bi mo­gao da bu­de pred­met ras­pra­ve o uvo­đe­nju no­vih sank­ci­ja, ako se po­tvr­di nje­go­va ume­ša­nost u rat u Ukra­ji­ni, oštro je od­ba­cio op­tu­žbe ne­gi­ra­ju­ći da je Ru­si­ji is­po­ru­čio dro­no­ve. Port­pa­rol iran­skog Mi­ni­star­stva spolj­nih po­slo­va Na­ser Ka­na­a­ni is­ta­kao je da ova vest ima politički pozadinui da je šire zapadni izvori. Pod­vu­kao je da Iran ni­je is­po­ru­či­vao oruž­je ni­jed­noj stra­ni u ra­tu. Ni­je taj­na da Ru­si­ja po­se­du­je i ko­ri­sti iran­ske dro­no­ve, što ne zna­či da Te­he­ran ne­ma pra­vo ka­da ka­že da ih ni­je pro­dao Mo­skvi, jer Ru­si­ja ima broj­ne dru­ge na­či­ne da ih na­ba­vi, re­ci­mo pre­ko Si­ri­je i Ira­ka.

Osim u Ki­je­vu, eks­plo­zi­je su se ču­le i u re­gi­o­nu Ode­se, Har­ko­va i u Ni­ko­la­je­vu. Mi­ni­star­stvo od­bra­ne Ru­ske Fe­de­ra­ci­je sa­op­šti­lo je da su nje­go­ve sna­ge iz­ve­le uda­re na voj­ne ci­lje­ve i objek­te ener­get­ske in­fra­struk­tu­re ši­rom Ukra­ji­ne. U go­to­vo svim re­gi­o­ni­ma za­to su na sna­zi upo­zo­re­nja o va­zdu­šnom na­pa­du.

Ukra­jin­ski pre­mi­jer De­nis Šmi­gal ka­že da su ru­ske sna­ge na­pa­le ener­get­sku in­fra­struk­tu­ru u Ki­jev­skoj, Dnje­pro­pe­trov­skoj i Sum­skoj obla­sti. Na­veo je da je bi­lo pet na­pa­da dro­no­vi­ma u Ki­je­vu i da su ošte­će­ni ener­get­ski objek­ti i stam­be­na zgra­da, usled če­ga su sto­ti­ne na­se­lja osta­le bez stru­je, pa ni­je is­klju­če­na mo­guć­nost uvo­đe­nja po­vre­me­nih re­strik­ci­ja. Ukra­jin­ska dr­žav­na kom­pa­ni­ja „Ener­go­a­tom” sa­op­šti­la je da je nu­kle­ar­na elek­tra­na u Za­po­rož­ju is­klju­če­na s mre­že zbog gra­na­ti­ra­nja od stra­ne ru­skih sna­ga, od­no­sno ošte­će­nja jed­ne pod­sta­ni­ce.

A ukra­jin­ske sna­ge su te­ri­to­ri­ju Do­njec­ke na­rod­ne re­pu­bli­ke ga­đa­le vi­še od 40 pu­ta. „Sput­njik” pre­no­si da su ru­ske sna­ge u toj obla­sti uni­šti­le de­se­ti­ne dro­no­va. Ru­si­ja je po­ja­ča­la od­bra­nu le­ve oba­le Dnje­pra duž ce­le li­ni­je kon­tak­ta s oru­ža­nim for­ma­ci­ja­ma Ukra­ji­ne. Ki­jev­ski re­žim pre­ba­cu­je na jug voj­sku i teh­ni­ku ra­di iz­vo­đe­nja ofan­ziv­ne ope­ra­ci­je, tvr­di ad­mi­ni­stra­ci­ja Za­po­rož­ja, dok je u Her­son­skoj i Lu­gan­skoj obla­sti ru­ska voj­ska od­bi­la još je­dan po­ku­šaj kon­tra­o­fan­zi­ve. A iz Min­ska sti­že vest da je be­lo­ru­ska voj­ska pre­u­ze­la kon­tro­lu nad že­le­znič­kom in­fra­struk­tu­rom u po­gra­nič­nim obla­sti­ma s Ukra­ji­nom ka­ko bi spre­či­la pro­vo­ka­ci­je. U sa­op­šte­nju ko­je pre­no­si Tas na­ve­de­no je da u na­me­ri da spre­če akt sa­bo­ta­že i pro­vo­ka­ci­je voj­ni­ci nad­gle­da­ju mo­sto­ve, drum­ske pre­la­ze pre­ko pru­ge, ko­lo­se­ke i sta­vlja­ju ih pod za­šti­tu, us­po­sta­vlja­ju­ći po­lo­ža­je za po­ten­ci­jal­nu upo­tre­bu ma­lo­ka­li­bar­skog oruž­ja, kao i voj­ne opre­me. Be­lo­ru­sko mi­ni­star­stvo od­bra­ne sa­op­šti­lo je da će go­to­vo 9.000 ru­skih voj­ni­ka bi­ti ras­po­re­đe­no u Be­lo­ru­si­ji kao deo re­gi­o­nal­nog gru­pi­sa­nja sna­ga ra­di za­šti­te be­lo­ru­skih gra­ni­ca, te da tru­pe već pri­sti­žu.

Ta­ko­đe, po­da­ci „Ga­skej­da”, ne­mač­kog ope­ra­te­ra ga­so­vo­da, ka­žu da je pro­tok ga­sa iz Ne­mač­ke do Polj­ske ga­so­vo­dom „Ja­mal” pao na nu­lu, dok su is­po­ru­ke ru­skog ga­sa Evro­pi pre­ko Ukra­ji­ne osta­le sta­bil­ne.

Me­đu­tim, naj­ve­ći strah u vre­me ra­ta, iako je reč o si­mu­la­ci­ji, iza­zi­va i sam po­men upo­tre­be nu­kle­ar­nog oruž­ja. Na­i­me, u Bel­gi­ji je po­če­la go­di­šnja nu­kle­ar­na ve­žba NA­TO-a ko­ji će de­mon­stri­ra­ti od­bra­nu te­ri­to­ri­je dr­ža­va čla­ni­ca nu­kle­ar­nim oruž­jem. Od ju­če 14 čla­ni­ca ali­jan­se odr­ža­va­ju go­di­šnje nu­kle­ar­ne ve­žbe, a si­mu­la­ci­je bi do kra­ja me­se­ca tre­ba­lo da iz­ve­de i Ru­si­ja.

Po­do­ljak: Ru­si­ju iz­ba­ci­ti iz G20 i svih plat­for­mi

Sa­vet­nik ukra­jin­skog pred­sed­ni­ka Mi­ha­i­lo Podoljak is­ti­če da bi Ru­si­ju tre­ba­lo iz­ba­ci­ti iz gru­pe G20 i osta­lih me­đu­na­rod­nih or­ga­ni­za­ci­ja jer je vre­me da se sta­ne na kraj ru­skom li­ce­mer­ju. A zbog in­ten­ziv­nih na­pa­da ru­ske voj­ske mi­ni­stri spolj­nih po­slo­va ze­ma­lja uni­je po­sla­će nov pa­ket voj­ne po­mo­ći Ukra­ji­ni u vred­no­sti od 500 mi­li­o­na evra ko­ji ob­u­hva­ta i obu­ku 15.000 voj­ni­ka.

 

Izvor: politika.rs

Foto: EPA-EFE/Oleg Petrasyuk)

Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog