Svijet

Očekivani životni vijek u Americi na najnižem nivou od 1996. godine

Životni vijek u Americi skraćen je i strmoglavi pad koji je uglavnom izazvan pandemijom se nastavlja. Ovo je posebno izraženo među Indijancima i starosjediocima Aljaske. Vladini podaci pokazuju da je očekivani životni vijek sada 76,1 u poređenju sa 79 godina u 2019. godini.

Ovo je, prenosi Bi-Bi-Si, najveći dvogodišnji pad u jednom vijeku, a pandemija je bila glavni faktor koji je doprinio ovako izmijenjenoj statistici.

Brojke takođe pokazuju da je korona virus činio 50 odsto pada između 2020. i 2021. godine, godinu dana ranije taj procenat je bio 74

Statistike takođe naglašavaju velike razlike u očekivanom životnom vijeku između muškaraca i žena. Za muškarce, očekivani životni vijek je pao za oko godinu dana na 73,2 u 2021. godini, dok je očekivani životni vijek žena pao za 10 mjeseci na 79,1 u istom periodu.

Odvojeni skup podataka za 2020. objavljen prošle nedjelje takođe je pokazao značajne geografske razlike širom zemlje. Očekivani životni vijek na Havajima je najviši sa 80,7 godina, u poređenju sa 71,9 godina u Misisipiju.

Inače, očekivani životni vijek u Americi je među najnižim kada su u pitanju razvijene nacije širom svijeta.

U Velikoj Britaniji, na primjer, očekivani životni vijek iznosio je oko 79 za muškarce i 82,9 za žene u 2020. godini nakon što je opao prvi put u 40 godina.

Prema najnovijim dostupnim statistikama Svjetske banke, Hong Kong i Japan imaju najveći očekivani životni vijek na svijetu sa oko 85 godina, a zatim Singapur sa 84 godine. Očekivano trajanje života u zemljama uključujući Švajcarsku, Australiju i Norvešku kreće se oko 83 godine.

 

Izvor: politika.rs 
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog