Svijet
Zapad uz Ukrajinu „do kraja”
Lideri najmoćnijih država postigli dogovor o novim sankcijama protiv Moskve i najavili nadmetanje s kineskim projektom „Pojas i put”.
Lideri sedam najrazvijenijih država Zapada (SAD, Velika Britanija, Kanada, Francuska, Nemačka, Italija i Japan, uz prisustvo najviših predstavnika EU), istakli su juče na samitu u bavarskim Alpima odlučnost da uz Ukrajinu ostanu „do kraja”. G-7 je istovremeno iskazao spremnost da nadalje zaoštre odnose s Rusijom i Kinom najavom novih sankcija protiv Moskve i nacrtom projekta koji je takmac kineskom megainfrastrukturnom projektu „Pojas i put”.
Članice G-7 će se „uskladiti i proširiti sankcije kako bi dodatno ograničile pristup Rusije ključnim industrijskim inputima, uslugama i tehnologiji”, navodi se u saopštenju sa samita u zamku „Šlos Elmau”, preneo je londonski „Fajnenšel tajms”.
Najavljena nova runda sankcija ima, s jedne strane, za cilj da spreči ruski uvoz ključnih tehnologija za njenu vojnu industriju, a s druge da kazni Ruse odgovorne za „ratne zločine u Ukrajini”, kao i one koji podbadaju „globalnu neizvesnost u snabdevanju hranom” i „kradu i izvoze ukrajinsko žito”.
Članice G-7 su juče najavile da stoje nepokolebljivo uz Ukrajinu u petomesečnom sukobu s Rusijom, koji bi, prema nekim najavama, mogao da potraje i dogodine, javio je „Volstrit džornal”.
G-7 ističe svoju „nepokolebljivu posvećenost u podršci vladi i narodu Ukrajine” i poručuju „uz Ukrajinu stojimo koliko god bude bilo potrebno”.
Na samitu su osudili rusku „neopravdanu upotrebu retorike o nuklearnom oružju”. Pri tome su skrenuli pažnju da Ukrajina mora da donese odluku o svom budućem mirovnom rešenju „slobodno, bez spoljnih pritisaka ili uticaja”, izvestile su agencije, bez navoda o kojim pritiscima i uticajima bi moglo biti reči.
Članice G-7 su istovremeno istakle i zabrinutost zbog najave Rusije da bi mogla da prebaci rakete s nuklearnim potencijalom u Belorusiju i najavile dalje angažovanje na pribavljanju neophodne vojne i odbrambene opreme Kijevu.
„G-7 je spremna da postigne sporazume sa zainteresovanim zemljama i Ukrajinom o privrženosti održivoj bezbednosti”, uz poruku Moskvi da „smesta vrati” ukrajinske državljane koji su silom odvedeni u Rusiju bez njihovog pristanka.
Lideri okupljeni u zamku „Šlos Elmau” obavezali su se međusobno da obezbede „sigurne koridore” za ukrajinske državljane i pojednostavljenje viznih i imigracionih procedura. Rusija mora, poručili su juče lideri G-7, da prekine napade na poljoprivrednu infrastrukturu i prestane da blokira morske rute. Ove poruke su usledile nakon jučerašnjeg video-obraćanja ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog liderima G-7. U obraćanju koje nije bilo javno Zelenski je zatražio od G-7 isporuku protivvazdušnih odbrambenih sistema, kompletnu zabranu prometa ruskog gasa i nafte, kao i bezbedonosne garancije, preneo je AP izjavu neimenovanog evropskog zvaničnika. Zelenski je istovremeno apelovao i za pomoć Zapada u organizovanju izvoza žita iz Ukrajine, kao i sredstva za obnovu te zemlje.
U međuvremenu, G-7 je juče objavila prve detalje plana „Partnerstvo za globalnu infrastrukturu i investicije”, koji bi trebalo da bude protivteža kineskom projektu „Pojas i put”, koji je od pokretanja, 2013. godine, zaživeo različitim poduhvatima u više od 100 država. U međuvremenu, države članice G-7 prosečno usmeravaju 0,32 odsto nacionalnog BDP-a za razvojnu podršku u inostranstvu, tj. manje od polovine (0,7 odsto), koliko su se ranije obavezale, preneo je juče Rojters.
Prema najavi iz zamka „Šlos Elmau” članice G-7 će u sledećih pet godina u više od 100 zemalja sveta predložiti projekte vredne zbirno oko 600 miliona dolara (EU će priložiti oko 300 miliona dolara, SAD 200 miliona dolara...). Razvoj solarnih panela u Angoli u okviru američke inicijative „Sunčana Afrika”, tehnička podrška Institutu „Paster” u Senegalu radi eventualne proizvodnje vakcine protiv korone... samo su neki od prvih projekata u okviru „Partnerstva za globalnu infrastrukturu i investicije”, skrenuli su pažnju američki zvaničnici u „Šlos Elmau”.
Izvor: politika.rs