Svijet

Америчка амбасада у Москви сада се налази на Тргу Доњецке Народне Републике

Власти у руској престоници промениле су адресу дипломатског представништва након гласања на интернету.

Адреса америчке амбасаде у Москви је промењена, а трг испред дипломатског представништва сада носи назив „Трг Доњецке Народне Републике“, саопштиле су московске власти. ДНР је званично призната као независна држава од стране Русије, али се и даље сматра побуњеничким делом Украјине од стране САД и већине других земаља.

Саопштење у којем се московљани обавештавају о промени објављено је на званичном сајту градоначелника Сергеја Собјањина. У њему су московске власти такође појасниле да је претходна адреса амбасаде „поништена“.

Према документу, ново име трга, заједно са неколико алтернатива, стављено је на гласање преко платформе "Активни грађанин". Гласало је укупно 278.684 становника Москве, наводи се у саопштењу. Назив "Трг Доњецке Народне Републике" добио је подршку 45 одсто гласача.

Предлог за преименовање трга првобитно су изнели чланови московског парламента, убрзо након што је Русија започела специјалну војну операцију у Украјини, откриле су градске власти. Називе су предложили грађани.

Заменик председника Државне думе Русије Петар Толстој био је присутан на лицу места док су радници мењали таблу назива улице.


фото:  © Sputnik / Alexey Kudenko

„Ово је симболичан гест којим се слави борба становника ДНР-а“, рекао је политичар новинарима.

У блиској будућности, још један трг или улица у Москви ће такође бити преименован у част Луганске Народне Републике.

Обе републике Донбаса прогласиле су независност још 2014. након пуча на Мајдану у Кијеву. Ова два региона претежно руског говорног подручја изразила су забринутост да ће тадашња нова украјинска влада, у којој су били познати екстремисти, погазити језичке мањине и натерати их да говоре украјински. И Луганск и Доњецк су одбили да признају легитимитет нових власти. Да би угушио побуњенички покрет, Кијев је у Донбас распоредио тешко наоружану полицију, и на крају војску. Побуњеници су заузврат запленили оружје из локалних војних и полицијских залиха.

Украјинска влада покренула је оно што је назвала „антитерористичком операцијом“, користећи артиљерију и борбене авионе, што је резултирало крвавим сукобом који је трајао осам година. Споразуми из Минкса уз подршку Немачке и Француске требали су да реше сукоб, али без успеха. Две републике су потом постале де факто независне.

Током прва два месеца ове године, власти и ДНР и ЛНР пријавиле су појачано украјинско гранатирање. На крају, обе републике су прогласиле масовну евакуацију цивилног становништва у Русију, тврдећи да је Украјина спремна да силом поврати регионе. Потом су председници ДНР-а и ЛНР-а затражили од Русије да их званично призна. Оба дома руског парламента усвојила су предлог закона којим се позива председник Владимир Путин на то.

Председник Путин је 21. фебруара потписао документе о признању.

Москва није први град који је преименовао трг или улицу испред амбасаде стране земље.

Власти Вашингтона су још у фебруару 2018. назвале трг испред руске амбасаде по убијеном руском опозиционом политичару Борису Немцову.

Церемонији је присуствовало неколико чланова америчког Конгреса, службеници Стејт департмента, као и градске власти.

Градско веће Вашингтона донело је одлуку, за коју је речено да симболизује посвећеност града демократији.

Истакнути критичар руске владе и лично председника Путина, Немцов је убијен код Кремља 27. фебруара 2015. године.

Руски органи за спровођење закона су касније ухапсили умешане у убиство, те су осуђени на дуге затворске казне. Међутим, људи који су извршили убиство до данас нису идентификовани.

 

Извор: rt.com/vostok.rs 
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog