Vijesti
Priča je zaživjela
Juče je u Sarajevu u organizaciji Centra za promociju civilnog društva (CPCD) održana završna konferencija pod nazivom “Pusti priču da živi”. Na taj način je obilježen kraj petogodišnjeg USAID-og Programa osnaživanja nezavisnih medija (IMEP).
Foto: D.B.
Radenko Udovičić, projektni manadžer IMEP-a, upoznao nas je sa ciljevima i rezultatima projekta. Prema njegovim riječima „Cilj je bio jedan: osnažiti medije, te potaknuti građane na razmišljanje koje nije 'uštogljeno' okvirima“, a ni rezultati nisu izostali.
Za pet godina implementacije ovog projekta dodijeljeno je preko 170 grantova, podržano gotovo 100 građana novinara i ojačana veza između odabranih medijskih kuća i nevladinih organizacija. Uz finansijsku podršku IMEP-a nastalo je preko 3.500 medijskih objava, od čega se više od polovine odnosilo na političke teme i korupciju. Program je osigurao pravnu pomoć za 33 predmeta protiv medija. U sklopu projekta održan je i Media Lab koja je privukao 277 korisnika i korisnica, uglavnom studenata. Na organizovanim događajima u okviru ovog projekta, učestvovalo je više od 1000 osoba.
Program konferencije je obuhvatio dvije panel diskusije, razgovor o građanskom novinarstvu, predstavljanje novog portala objavi.ba i nastup bosanskohercegovačkih repera Helem Nejse.
Na prvom panelu Emela Burdžović-Slipičević je razgovarala sa Albinom Vicković, Radenkom Udovičićem, Srđanom Puhalom i Admirom Salihovićem o „Načinu podrške medijima u BiH - šta je potrebno uraditi?“
Srđan Puhalo, novinar portala Frontal, je istakao:
„U BiH imamo preko 600 portala....bojim se da kada imamo toliku količinu medija da kvalitet opada, odnosno da imate inflaciju normalnog, pristojnog i kvalitetnog novinarstva... koja je svrha svih tih portala. Da bi imali slobodu djelovanja, novinari moraju da imaju finansijsku sigurnost.“
Admir Salihović, direktor produkcije, glavni urednik Face TV Sarajevo, tokom konferencije USAID-ovog programa osnaživanja nezavisnih medija (IMEP), izjavio je: „Mi nismo super heroji. Naše je bilo, kroz program CPCD-a, da samo radimo svoj posao, što je pozitivno uticalo na kvalitet našeg rada“, to je nešto što nedostaje našim medijima.
Često se dešava da novinari ne mogu ni da se bave svojim poslom jer ih birokratija pokopa ili u redakciji nemaju dovoljan broj ljudi pa svi moraju sve da rade. Najveći problem je copy/paste novinarstvo, te se danas ni ne cijene dovoljno novinari sa integritetom. Sve to negativno utiče na razvoj novinarstva.
Amel Petrović iz Centra za promociju civilnog društva je razgovarao sa Vukom Vučetićem, doktorom komunikoloških nauka, o fenomenu građanskog novinarstva gdje je istaknuto da:
"Građansko novinarstvo zadovoljava potrebe za informacijama, slobodom izražavanja te zato takvi mediji ne mogu ugroziti tradicionalne novinare, već se mogu međusobno nadopunjavati."
U sklopu projekta IMEP pokrenut je i portal Objavi.ba koji će biti osnova za podršku razvoja i promociju građanskog novinarstva u Bosni i Hercegovini.
Drugi panel je moderirala Kristina Ljevak koja je razgovarala sa novinarom Zoranom Ćatićem, umjetnikom Admirom Čularom iz Helem Nejse i rediteljem i autorom video igara Ivanom Radmanom o budućnosti medija i novim medijskim formama. Moderatorka je naglasila da:
„Postavljati pitanja vezana za budućnost medija nije nimalo zahvalno - jer tu nema konačnog odgovora, pogotovo jer smo danas u jednom specifičnom trenutku, vremenu lažnih vijesti, kada se pokušava doći do sve većeg broja korisnika i korisnica.“
Novinar Zoran Ćatić je naglasio da novinarstvu, ali i životu generalno, nedostaje individualnost i da se stalno prilagođavamo publici, što nije dobro.
Najavljen je i novi USAID-ov regionalni Projekat pomoći medijima na Balkanu, koji će raditi na poboljšanju konkurentnosti medijskih radnika u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Kosovu, Makedoniji i Srbiji na lokalnom i regionalnom tržištu te ojačati održivost nezavisnih medija u cijeloj regiji.
Frontal