Vijesti
Kako je Živko Babić spasao mnoge banjalučane
Živko Babić je bivši gradonačelnik, odnosno predsjednik Skupštine opštine Banjaluka, kako je 1969. godine zvanično bio naziv funkcije koju je obavljao. U vrijeme katastrofalnog zemljotresa njegove odluke bile presudne za bezbjednost stanovništva i njegovom intervencijom izbjegnut veći broj žrtava u gradu.
Na fotografiji Živko Babić prvi slijeva.
Zemljotres je Banjaluku pogodio u oktobru 1969. godine, kada je pričinjena ogromna materijalna šteta, a 15 ljudi izgubilo je život.
Prema mišljenju mnogih građana, Babić je spriječio daleko veće posljedice po ljude, jer je na osnovu predviđanja stručnjaka i svoje lične procjene izdao naredbu kojom je obustavljen rad u školama i posao u svim kolektivima.
Drugi zemljotres se desio u ponedjeljak, 27. oktobra, i po jačini je nadjačao prvi, tako da se pokazalo koliko je bila dragocjena ta Babićeva odluka.
Među objektima koji su najteže stradali u razornom zemljotresu bile su školske zgrade.
Mnogi Banjalučani smatraju ga herojem.
"Babić, koji je u to vrijeme bio predsjednik opštine, nije dobio nikakvo odlikovanje od gradskih vlasti. Malo toga o njemu se zna, a zahvaljujući njegovoj naredbi izbjegnuta je velika tragedija. On je bukvalno naredio da se u ponedjeljak otkazuje rad škola i kolektiva'', rekao je jedan stariji sugrađanin.
Nekoliko dana nakon zemljotresa u Banjaluku je stigao i Josip Broz Tito, predsjednik SFRJ, sa suprugom Jovankom Broz.
Stariji građani sjećaju se da je Babić tada kao sluđen trčkarao ulicama, pokušavajući da organizuje život u nemogućim uslovima, dok je Tito opušteno šetao.
Ni Titov neprikosnoveni autoritet nije omeo Babića da se u tom momentu posveti građanima.
Babić je bio Prijedorčanin koji je živio u Banjaluci, a u ključnim momentima pokazao je koliko mu je značio ovaj grad.
Mnogi građani sjećaju se tog vremena kao vremena kada su vladale solidarnost i humanost, te da su svi djelovali zajedno.
Poslije zemljotresa mnogi učenici su školsku 1969/1970. godinu završili i u Hrvatskoj.
Zanimljivost iz toga vremena je da su, zahvaljujući tadašnjem biskupu Alfredu Pichleru i razumijevanju Banjalučke episkopije, banjalučki katolici bogoslužje obavljali u srpskoj pravoslavnoj crkvi.
Ruski seizmolozi predvidjeli su da će Banjaluku u novogodišnjoj noći 1970. godine zadesiti zemljotres Babić je zabranio organizovane dočeke te godine.
Svi časovnici u Banjaluci pokazuju tačno vrijeme osim onoga na Trgu Krajine, na kojem kazaljke pokazuju devet časova i 11 minuta, a kao datum je naveden 27. oktobar 1969. godine.
To je bio najjači zemljotres koji se dogodio na današnjoj teritoriji BiH, a osim Banjaluke posljedice su bile i u 15 krajiških opština.
Živko Babić nije dobitnik nijednog priznanja grada koja se dodjeljuju.
Najviše o liku i djelu ovoga čovjeka ostaće u sjećanjima građana, te zapisano u novinskim, radio i televizijskim arhivama.