Vijesti

Nema produženja radnog vremena za ugostitelje u Srpskoj

Vlada Republike Srpske donijela je danas, na prijedlog Republičkog štaba za vanredne situacije, Uredbu o načinu izvršavanja mjera za sprečavanje i suzbijanje zaraznog oboljenja kovid 19, kojom se, kao i do sada, ograničava radno vrijeme svim vrstama ugostiteljskih objekata za ishranu i piće na period od šest do dva časa narednog dana.

Ova mjera  odnosi se na sve ugostiteljske objekte bez obzira na to da li posluju samostalno ili u okviru drugih objekata u kojima se obavlja privredna djelatnost (benzinske pumpne stanice, objekti za smještaj i dr).

Uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srpske”, a prestaje da važi 31. marta 2022. godine.

Izuzetno, ako je aktom jedinice lokalne samouprave propisano kraće radno vrijeme, primjenjivaće se radno vrijeme propisano aktom jedinice lokalne samouprave.

Uredbom je defiisano da u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije na teritoriji jedinice lokalne samouprave, jedinica lokalne samouprave može odrediti kraće radno vrijeme.

Ovom uredbom uređuje se način izvršavanja mjera za sprečavanje i suzbijanje zaraznog oboljenja kovid 19, koje izaziva teški akutni respiratorni sindrom virus korona, za vrijeme trajanja vanredne situacije u skladu sa zakonom.

Uredbom se u Republici Srpskoj uređuje način izvršavanja mjere izolacije prema licima koja su zaražena virusom, odnosno mjera karantina za bliske kontakte zaraženih osoba, kao i testiranje na prisustvo kovida 19.

Osim toga, uređuju se i način izvršavanja mjera za kontrolu infekcije kovid 19 u zdravstvenim ustanovama za sva lica koja se nalaze u zdravstvenim ustanovama, kao i način izvršavanja mjera za organizaciju zdravstvene službe u vrijeme širenja kovida 19.

Takođe, uređuje se i pitanje vakcinacije protiv kovida 19 na način da je vakcinacija protiv kovida 19 dobrovoljna i besplatna za sve građane Republike Srpske, te se definiše način sprovođenja vakcinacije protiv kovida 19.

Uredbom se uređuje i način izvršavanja mjera u zajednici u cilju sprečavanja i kontrole širenja virusa korona  u smislu korišćenja lične zaštitne opreme i pridržavanja zaštitnih mjera fizičke distance; u vezi sa izvođenjem nastave u vaspitno-obrazovnim ustanovama i ustanovama studentskog i đačkog smještaja; mjera koje su obavezni da sprovode pravna lica i preduzetnici; mjera u ugostiteljskim objektima u smislu ograničavanja radnog vremena, održavanja fizičke distance, određivanja maksimalnog broj gostiju na osnovu korisne površine.

Ovom Uredbom se u Republici Srpskoj uređuje i način sprovođenja takmičarskih aktivnosti sportskih organizacija i sportista, organizacije kulturnih i tradicionalnih manifestacija i festivala na otvorenom, organizacije kulturnih i tradicionalnih manifestacija i festivala u zatvorenom.

Uredbom se uređuju i nadzor nad sprovođenjem mjera, kao i kaznene odredbe.

Članom 47. tačkom b)  Zakona o zaštiti i spasavanju u vanrednim situacijama („Službeni glasnik Republike Srpske“, br. 121/12, 46/17 i 111/21) propisano je da Republički štab za vanredne situacije predlaže Vladi mjere za zaštitu i spasavanje u vanrednim situacijama, utvrđene Zakonom o zaštiti i spasavanju u vanrednim situacijama i drugim zakonima.

 

Izvor: glassrpske.com

 

 

Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog