Društvo
Нови специјалисти ојачавају здравство у Српској
Јавне здравствене установе у Републици Српској у наредној години на стручно усавршавање могле би да пошаљу више од 370 младих љекара из области као што је крадиологија, педијатрија, патологија, епидемиологија, анестезиологија, реаниматологија и интензивна терапија, те многих других.
Прилику за стицање нових знања поред запослених у јавним здравственим установама, гдје је предвиђено 335 специјализација и 38 супспецијализација, добиће и запослени у високошколству, приватним амбулантама и стоматолошким ординацијама и други.
Како је објављено у “Службеном гласнику РС” највећу потребу за специјализантима и супспецијализантима у јавним здравственим установама у Српској у наредној години исказао је Универзитетски клинички центар (УКЦ) РС, чак око 220, а највише из области анестезиологије, реаниматологије и интензивне терапије.
Генерални директор УКЦ РС Владо Ђајић истакао је за “Глас Српске” да, поред доградње и модернизације, ова здравствена установа највише улаже у кадар, који на едукацију и усавршавање одлази у познате здравствене центре и клинике у иностранству.
- Кадар је најважнији, због тога настојим да им омогућимо што бољу едукацију. С обзиром на то да проширујемо капацитете, такође је потребан и нови кадар тако да би у новој години могло бити и новог запошљавања - рекао је Ђајић.
Директор зворничке болнице Иван Поповић казао је да је 15 љекара из ове установе тренутно на специјализацији и троје на супспецијализацији, те су за наредну годину затражили едукацију још по једог из пет области.
- Пратимо како нам који љекар одлази у пензију, те на основу тога и повећања обима посла на одјељењима правимо план специјализација. За наредну годину тражили смо пет специјализација. На примјер, иако већ имамо три анестезиолога и исто толико љекара на специјализацији, а за основне потребе болнице потребно је њих пет, тражили смо још једног, јер је због вируса корона све већа потреба за специјалистима из ове области - нагласио је Поповић.
Директор болнице “Србија” у Источном Сарајеву Небојша Шешлија каже да ова здравствена установа има потребу да запосли девет специјалиста, јер неколико љекара који ту већ раде у наредном периоду одлази у пензију.
- Мјеста има за двоје специјалиста из интерне медицине и по један за офталмологију, инфектологију, гастроентерологију, патологију, оториноларингологију, радиологију и педијатрију. Један дио едукације обавиће код нас у болници, док ће се, у договору са менторима, усавршавати и у УКЦ РС или у Клиничком центру Србије - истакао је Шешлија.
Према ријечима директора Дома здравља Добој Славка Ковачевића, ова здравствена установа на додатно усавршавање у 2021. жели да пошаље по љекара за породичну медицину и хитне службе, док је планом специјализације и супспецијализације за наредну годину едукација предвиђена за епидемилога хроничних незаразних болести.
- Не планирамо запошљавати нове љекаре, јер смо то учинили током ове године због пандемије. На додатно усавршавање послаћемо младе љекаре који већ раде у овој здравственој установи. Из које области ће љекари наредне године бити упућени договорићемо се са надлежнима јер супспецијализација за епидемилога хроничних незаразних болести није неопходна - казао је Ковачевић.
Друге установе
Према годишњем плану специјализација и супспецијализација у наредној години на усавршавање би требало да оду и 23 љекара из приватних здравствених установа, те седам из високошколских и других установа ове струке у Српској.
Највише специјализација у приватном сектору предвиђено је за стоматологе, док на усавршавање, кад су у питању високошколске установе Медицински факултет Фоча шаље четворо запослених.
Извор: Глас Српске