Društvo
Објављено дигитално издање "Народног буквара"
„Народни буквар", аутора Владимира Ђукановића, музејског савјетника, је занимљива публикација која садржи око 150 појмова из српске традиције, историје и културе а најмлађој публици приближава одређене обичаје и предмете који су у великој мјери заборављени, или је њихово право значење изашло из свакодневне употребе.
Принтано издање ове књиге имало је прву промоцију у јуну 2014. године, и од тада, Буквар је обишао многе основне школе у Републици Српској, био тематски оквир едукативних радионица као и садржај музејског програма промоције традиционалне културе и насљеђа, због чега је постигао велики успјех у читалачком кругу публике свих узраста.
Аутор Народног буквара Владимир Ђукановић је објаснио да су "појмови с којима се читалац среће у Народном буквару, ријечи које људи спомињу, али се често не зна шта оне тачно значе. Зато је богатим илустрацијама сваки појам приказан визуелно, те објашњен на разумљив начин."
Сви појмови представљају предмете из искључиво музејске документације која је прикупљана годинама и дио је музејске Збирке.
"Надам се да ћу овим издањем заинтересовати како најмлађе генерације, тако и њихове родитеље, за боље упознавање са нашом историјом, традицијом и културом", рекао је Владимир Ђукановић.
Ријечи у Народном буквару су сложене према азбучном реду а објашњавају појмове из традиционалног живота српског народа, као што су обичаји, начин становања, начин привређивања, одијевања, биљке које су значајне за живот заједнице и појединца, животиње... Поред описа појединих занатских алата, ту су и објашњења процеса израде предмета у одређеном занату у коме се та алатка користи. Читалац ће се упознати и са музичким инструментима, њиховом израдом и материјалима који се користе.
Рецезент књиге је музејска савјетница из Етнографског музеја у Београду Весна Душковић.
Дитално издање "Народног буквара" можете погледати ОВДЈЕ.
Фронтал