Društvo
EFJ poziva na borbu protiv krize u medijskom sektoru; Poziv i bh. vlastima za spas medija
Evropska federacija novinara (EFJ) poziva EU i vlade država da se bore protiv krize COVID-19 u medijskom sektoru.
Evropska federacija novinara, koja predstavlja 320.000 novinara širom Evrope, pozvala je nacionalne vlade, Evropsku komisiju i Evropski parlament da poduzmu brzu, ciljanu i koordinisanu akciju u podršci svih radnika i kompanija kao odgovor na razorni socijalni i ekonomski uticaj globalne krize COVID-19 na medijski sektor.
COVID-19 kreira globalnu krizu za slobodu štampe. Suočeni s ovom pandemijom, evropskim građanima su potrebni profesionalni, ekonomski sigurniji novinari više nego ikad prije. EU bi trebala poduzeti mjere i ohrabriti svoje države članice da djeluju.
EU i nacionalni paketi za oporavak od hitnih slučajeva hitno su potrebni da bi se zaštitila radna mjesta i životni vijek medijskih radnika. Hiljade medijskih radnika već su izgubili ili im prijeti gubitak posla, privremeno ili trajno.
„Novinarstvo može spasiti živote. Medijskom sektoru potrebne su vlade, međunarodne i regionalne međuvladine organizacije i tijela za finansiranje medija da pruže vitalnu podršku preduzimanjem vanrednih mjera“, rekao je predsjednik EFJ-a Mogens Bličer Bjeregard.
Generalni sekretar EFJ-a Rikardo Gutjerez izjavio je da nekoliko evropskih zemalja, uključujući Dansku i Švedsku, poduzimaju mjere pomoći kako bi održale ekonomiju medijskog sektora.
"Ali većina još nije ponudila konkretnu pomoć medijima. Neke zemlje, poput Hrvatske, čak su namjerno odbile pomoć medijskom sektoru, što snažno osuđujem“, rekao je Gutjerez.
Poziv bh. vlastima na hitnu intervenciju za spas medija
Teška situacija izazvana širenjem pandemije virusa Kovid-19 pogodila je medije i medijski sektor u Bosni i Hercegovini.
Savjet za štampu i online medije u BiH uputilo je danas pismo Zoranu Tegeltiji, predsjedavajućem Savjeta ministara BiH, Fadilu Novaliću, premijeru Federacije BiH, Radovanu Viškoviću, predsjedniku Vlade Republike Srpske i Mariju Nenadiću, premijeru Kantona Sarajevo u kojem zahtijeva hitnu intervenciju svih nivoa vlasti za spas medija.
"Savjet za štampu i online medije u Bosni i Hercegovini upozorava vlasti na izuzetno tešku ekonomsku situaciju u kojoj su se, zbog pandemije koronavirusa, našli mediji i medijska udruženja u Bosni i Hercegovini te da takva situacija može rezultirati katastrofalnim posljedicama po demokratizaciju društva u cjelini.
Profesionalne medijske kuće suočene su sa velikim gubicima kroz nedostatak priliva sredstava od oglašavanja, koje je gotovo u potpunosti iščezlo, te padom tiraža kada su u pitanju printani mediji zbog represivnih mjera kojima je zatvoreno 40 posto prodajnih mjesta, ograničenog kretanja građana, smanjene kupovne moći...
Savjet za štampu u BiH, takođe, trenutno se bori za opstanak.
Rapidan pad priliva sredstava direktno se odražava na nemogućnost isplaćivanja plaća, smanjenje plaća, otkaze zaposlenima, te otkazivanje ugovora honorarnim saradnicima, što je veliki udar na neovisnost medija. Takva situacija već se odvija pred našim očima jer je opstanak medija direktno doveden u pitanje. Profesionalni mediji i organizacije pokušavaju iznaći način da ne posežu za otkazima, ali njih već ima i plašimo se da će ih biti u još većoj mjeri ukoliko se ovakva situacija nastavi, bez ikakve pomoći vlasti na svim nivoima", navodi se u pismu Savjeta za štampu BiH upućenog bh. vlastima.
Frontal/D.S.