Društvo

Збирка икона из цркве Пресветог Покрова Богородице у Тешњу међу највриједнијим у БиХ

Сваки храм је посебан на свој начин али сви храмови су дом Божији, дом молитве и мјесто човјекового преображења. Један посебан храм налази се на брду Грич у Тешњу, чија је градња започета 1923. године када је стари храм из 1853. порушен због тоњења.

То је храм Покрова Пресвете Богородице, чија је градња трајала до 1971. године, а чија је збирка икона била међу највриједнијим у Босни и Херцеговини, на чијем тлу сачуване иконе потичу из времена турске владавине овим крајевима, од 16. до 19. вијека.

Трагом једног занимљивог твита који говори управо о овој збирци икона, кренули смо у потрагу за инфорамцијама па смо се обратили тешањском пароху Мирославу Тодоровићу.

Збирка икона је током рата сачувана у храму у Тешњу, а потом је пребачена у сједиште Епархије Зворничко-тузланске у Бијељини, са намјером да дио те збирке заузме кључно мјесто у Музеју који је још увијек није отворен.


„Због разних препрека, зграда Музеја завршена је тек недавно, а рестаурација икона је у току. У временима када су многи музеји затворени због недостатка средстава, а наш храм не посједује простор и одговарајуће услове за чување, најлогичнији потез Епархијског управног одбора Епархије Зворничко-тузланске, који има потпуну власт за управљање материјалним добрима Православне Цркве на територији наше Епархије, био је да пребаци та добра у здање које има контролисану влажност и температуру ваздуха, свјетлост итд. (Уосталом, нису све иконе пребачене, неке се још увијек налазе код нас, али ћемо и њих пребацити у Епархију на рестаурацију јер су у лошем стању, потамниле од времена и услова, а немамо ни стручна лица ни средства којима бисмо тај подухват спровели у дјело, да не би бесповратно пропале.)“, казао је за Фронтал парох тешањски, презвитер Мирослав Тодоровић.


Он је казао да су иконе  углваном добијене на дар од имућних православних трговаца из Тешња и других храмова. 

„Храм Покрова Пресвете Богородице у Тешњу сачуван је у току рата од већих оштећења, на чему смо захвални Богу и свима преко кога се то остварило. Исто то важи за ризницу храма, у којој су биле старе иконе и књиге, које су углавном добијене на дар од имућних православних трговаца из Тешња и од других храмова који су се тада налазили изван турског ропства. Међутим, овај храм дуго времена није био адекватно одржаван. Довољно је да кажем да храм није имао прозоре (иструли су), да је кров прокишњавао и да је малтер од влаге испуцао и кренуо да отпада. Све поправке вршене су само колико се мора, због недостатка средстава. Тако је саниран кров 2010. и 2016. године. У току прошле двије године, благодарећи подршци пријатеља нашег светог храма, предузети су велики кораци да се стање у самом храму поправи, постављена је столарија, скинут је сав стари малтер и постављен је нови, уграђен је систем гријања, санирани су оштећени подови... Остало је још неколико ствари да би се изнутра потпуно довео у ред, како бисмо уопште могли да примимо неку икону из те збирке, или да организујемо изложбу икона“, казао је парох тешањски.



Фронтал/Данка Савић
Фотографије преузете са сајта Епархије Зворничко-тузланске

 

 

 

Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog